Nevaren

Mladi se po novem 'zadevajo' s smejalnim plinom

P.K.
5. 7. 2023, 13.30
Deli članek:

V Evropskem poročilu o drogah do leta 2023, ki je s pomembnimi uvidi v področje zlorabe mamil javnost doseglo te dni, izstopa opozorilo o novem trendu med mladimi Evropejci, ki si želijo omame.

Profimedia
Ker smejalni plin uporabniki dobijo v 'bombicah', je v nekaterih evropskih mestih prišlo do problema smetenja z njimi, saj jih uporabniki odlaganja vsevprek.

Poročilo je delil tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), ki je zaskrbljen nad vse večjo uporabo dušikovega oksida oz. smejalnega plina med mladimi. V pregledu, ki ga je pred kratkim opravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA), je bilo namreč ugotovljeno, da za doseganje omamljenosti v številnih državah članicah EU obstajajo znaki povečane uporabe dušikovega oksida, znanega tudi kot smejalni plin.

Po navedbah NIJZ se dušikov oksid uporablja na številne komercialne načine in poteka razprava o tem, v kolikšni meri je ta snov povezana z negativnimi vplivi na zdravje, zlasti pri občasnih uporabnikih. A kot vse kaže, navaja inštitut, naj bi bila intenzivna in kronična uporaba dušikovega oksida povezana z resnejšimi zdravstvenimi težavami, vključno z zastrupitvami, opeklinami in poškodbami pljuč, v nekaterih primerih dolgotrajne izpostavljenosti pa tudi s poškodbami živcev zaradi pomanjkanja vitamina B12.

Po navedbah EMCDDA je droga postala dostopnejša in cenejša, saj se je v nekaterih državah povečala ponudba večjih plinskih posod, namenjenih rekreativnim uporabnikom, kar lahko poveča tveganje za poškodbe pljuč zaradi večjega pritiska vsebine v posodah.