Protiofenziva, ki jo ukrajinske sile s pomočjo orožja in opreme zahodnih zaveznikov izvajajo v več smereh na jugu države, se je začela pred približno mesecem dni, a je napredek počasen. V tem času so na dveh mestih sicer uspeli prebiti prve ruske položaje in osvoboditi nekaj vasi, a je pred njimi še vedno glavna ruska obrambna linija, ki jo je ruska vojska pripravljala celotno zimo in pomlad. Ob pomanjkanju videoposnetkov s terena so informacije o dogajanju na bojiščih skope, saj vojska in obveščevalne službe prednost dajejo tako imenovani varnosti operacij (operations security – Opsec). Posledično je splošna javnost omejena na informacije, ki prihajajo iz ust posameznih predstavnikov ukrajinskih oblasti. Po začetnih posnetkih nekaj uničenih nemških tankov leopard in ameriških pehotnih bojnih vozil bradley so precej redki tudi posnetki, ki prihajajo z ruske strani. Medtem ukrajinska vojska s pomočjo ameriških mobilnih raketnih sistemov himars in britansko-francoskih raket dolgega dosega storm shadow še naprej uničuje ruska skladišča goriva in opreme ter poveljniške štabe za njihovimi obrambnimi položaji.
V zadnjem tednu so tako naslovnice svetovnih medijev polnili predvsem raketni napadi, kot je bil tisti v Kramatorsku. Tam je v ruskem raketnem napadu na priljubljeno picerijo umrlo 13 oseb, vključno s štirimi otroki. Izraelski droni, s katerimi so ruske sile včeraj napadle mesto Sumi na severovzhodu Ukrajine, so terjali tri življenja, še 21 ljudi pa naj bi bilo poškodovanih. Danes zjutraj naj bi v ruskem bombardiranju mesta Herson na jugu umrla moški in ženska. Ruske oblasti so na drugi strani navedle, da je ponoči Kijev svoje brezpilotne letalnike poslal nad Moskvo. Po njihovih besedah je šlo za najmanj pet brezpilotnih letalnikov, ki pa so jih uspeli uničiti ali onesposobiti, čeprav so imeli posledično nekaj težav s prometom na moskovskem mednarodnem letališču Vnukovo.
Vsak meter plačajo s krvjo
V ukrajinski vojski medtem svoje zaveznike mirijo, da protiofenziva vendarle poteka uspešno. Kot je pred dnevi posredno namignil vrhovni poveljnik ukrajinskih oboroženih sil Valerij Zalužni, sami ne bodo hiteli zavoljo tega, da bi potolažili tiste zaveznike, ki imajo očutek, da vse skupaj poteka prepočasi. »To ni predstava, ki bi jo opazoval ves svet in na katero bi se lahko stavilo. Vsak dan in za vsak meter se borimo s krvjo,« je poudaril. Danes se je na Twitterju oglasil sekretar ukrajinskega nacionalnega varnostnega in obrambnega sveta Oleksij Danilov, ki je zadnje dogajanje na bojiščih opisal kot »plodno,« ravnanje ukrajinske vojske v protiofenzivi pa kot »preudarno« in »modro.« Po njegovih besedah ukrajinska vojska izpolnjuje ključno nalogo, to je »maksimalno uničenje ruskih sil, opreme, skladišč goriva, vojaških vozil, poveljniških štabov, topništva in zračne obrambe.« Dodal je, da je »vojna uničevanja« enaka »vojni za kilometre.« »Več uničenega pomeni več osvobojenega. Bolj kot je učinkovito prvo, bolj je učinkovito drugo.«
Dejstvo ostaja, da so ruske sile v svojih obrambnih položajih zelo dobro vkopane, pri čemer so po navedbah enega ukrajinskega vojaka z vzdevkom »Legija«, ki spregovoril za CNN, minska polja tako gosta, da lahko vojaki, ki sodelujejo v protiofenzivi, mestoma napredujejo le »v trojicah.« Dejal je še, da v svoji celotni karieri še nikoli ni videl toliko min. Legija sam ocenjuje, da so ukrajinski vojaki v protiofenzivi »kar uspešni in učinkoviti,« čeprav se mnogim zdi, da napredujejo zelo počasi. »Vsak meter, vsak kilometer se plača z življenji. Lahko nekaj poskušaš narediti zelo hitro, a je območje posejano z minami. Ljudje so naš zaklad, zato smo zelo previdni,« pa je včeraj dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Izčrpavanje
V vrhu ukrajinske vojske ob tem še naprej opozarjajo, da je protiofenziva sicer v teku, a da do glavnega napada, večjega prodora, v katerega bi vložili glavnino razpoložljivih sil, opremljenih z zahodnim orožjem, še ni prišlo. To se bo zgodilo, ko bo trenutek za to ustrezen. Podobno menijo tudi v ameriški neprofitni raziskovalni skupini Inštitut za vojne študije (ISW), kjer so navedli, da glede na njihove objave tudi ruski vojaški blogerji ocenjujejo, da ukrajinske sile trenutno ne poskušajo s tako obsežnimi operacijami, ki bi lahko privedle do hitrih in večjih prodorov skozi ruske obrambne položaje. Ukrajinci po njihovih ocenah vzdolž 1000 kilometrov dolge frontne črte poskušajo z manjšimi napadi v različne smeri, s tem ruske sile izčrpavajo, končno pa bi lahko sledil poskus večjega obsega. Uspeli naj bi osvoboditi celo nekaj območij, ki so bila vse od leta 2014 pod nadzorom proruskih separatistov.
Srditi boji medtem potekajo tudi v regiji Doneck, zlasti na širšem območju mest Bahmut, Liman, Marinka in Avdiivka. Ukrajinske sile so v zadnjem obdobju predvsem na območju Bahmuta, ki so ga ruske enote na čelu s plačanci skupine Wagner po več kot pol leta obleganja zavzele šele maja, dosegle veliko napredka, pri čemer ne napadajo samega mesta oziroma njegovih ruševin, temveč prodirajo na območjih severno in južno od Bahmuta. »Da, seveda, prepričan sem,« je na vprašanje, ali je prepričan v ponovno osvoboditev tega strateško nepomembnega, a politično precej dragocenega mesta, od katerega sicer ni ostalo veliko, odgovoril poveljnik ukrajinskih kopenskih sil Oleksandr Sirski.