Medvedki Gaji so v Italiji po tem, ko je prejšnji teden smrtno ranila 26-letnega tekača, šteti dnevi. Problematičen pa je bil tudi njen brat Bruno, ki so ga leta 2006 ustrelili na Bavarskem. Starša Gaje in Bruna sta medveda Jože in Jurka iz Slovenije. Mamo Jurko so bralci italijanskega dnevnika La Repubblica leta 2007 celo izbrali za osebnost leta, a je tudi ona povzročala težave in naposled pristala za zapahi, v ujetništvu v Nemčiji.
Kot smo že pisali, italijanske oblasti razmišljajo o preselitvi določenega števila medvedov iz pokrajine Trento v druge dele države, potem ko je prejšnji teden med tekom v gozdu po napadu medvedke umrl 26-letni moški. Slovenski medvedki JJ4 alias Gaji so medtem šteti dnevi, saj so oblasti dale zeleno luč za njen odstrel, na sledi pa ji je več deset gozdarjev z licenco za ubijanje. Razvpit pa je bil tudi Gajin brat JJ1 alias Bruno, ki se je priklatil vse do Bavarske v Nemčiji, kjer je potem teroriziral domačine in klal drobnico, tako da so ga 26. junija 2006 po nareku tamkajšnjih oblasti prav tako ustrelili – v goratem Kümpflalmu nad jezerom Spitzingsee.
Družina pokojnega Papija bo tožila državo in pokrajino
Spomnimo: prejšnjo sredo je Gaja blizu kraja Caldes pokončala 26-letnega Andreo Papija, ki se je podal na tek po gozdu. Družina pokojnega namerava tožiti državo in avtonomno pokrajino Trento, ker sta medveda naselili na to območje. Tožba naj bi se nanašala na projekt EU Life Ursus, v okviru katerega so leta 1999 iz Slovenije v to pokrajino pripeljali ducat rjavih medvedov, da bi preprečili izumrtje lokalne populacije. Prvotno so načrtovali, da bo medvedov okoli 50, zdaj pa jih v tej pokrajini živi od 100 do 120.
Predsednik pokrajine Maurizio Fugatti meni, da je treba število medvedov omejiti. Medvedki Gaji, ki je pokončala tekača, že enkrat prej pa je, sicer brez hujših posledic, v gozdu napadla sprehajalca, očeta in sina, za vrat poslal lovce. Fugatti, ki je hkrati predsednik dežele Trentinsko-Zgornje Poadižje, zagotavlja, da jo bodo izsledili in odstrelili, saj sta vlada v Trentu in pristojna okoljska agencija Ispra že dali zeleno luč. Kakih 40 gozdarjev zdaj preiskuje približno 800 hektarov veliko območje na gori Peller. Fugatti si sicer prizadeva za odstrelitev še dveh medvedov, znanih po kodah MJe in M62, ki naj bi v preteklosti tudi že napadla ljudi.
Američani glede na Bruna ugotavljali nemško psiho
Kot rečeno, je bil problematičen tudi Gajin brat Bruno, ki je zataval čez mejo v Nemčijo, kjer ga je takratni bavarski premier Edmund Stoiber sprva sprejel odprtih rok. Bruno je bil namreč prvi medved, ki se je po več kot 170 letih pojavil v nemških Alpah. Toda takratni bavarski notranji minister Günther Beckstein je svaril, da so tujci na Bavarskem dobrodošli le, če se prilagodijo okolju. In Bruno se je kmalu izkazal za nedobrodošlega. Ustrelili so ga julija 2006, potem ko je slaba dva meseca lomastil po gozdovih, kradel med iz čebelnjakov, poklal štirideset ovac, štiri zajce, pomendral morskega prašička in postal slaven.
Po njegovi smrti se je med Italijo in Nemčijo vnel spor zaradi trupla, oboji so ga namreč želeli zase. Italijani zato, ker so menili, da je medved njihova državna lastnina, Bavarci pa so bili prepričani, da pripada njim, saj je poginil na njihovem ozemlju. Zmagali so Nemci, ki imajo nagačenega Bruna zdaj na ogled v muzeju v Münchnu. Lov nanj pa je bil zanimiv tudi za ameriške diplomate. V eni od depeš, ki jih je objavil WikiLeaks, so na podlagi odnosa Nemcev do medveda Bruna in njegove usmrtitve ugotavljali, kakšna je njihova psiha.
Smrt primerjali s smrtjo Presleyja, Hendrixa, Diane ...
»Bruna je pokončala roka (za zdaj) neznanega storilca,« so zapisali Američani in dodali, da je zapravil svojo pravico do bavarske gostoljubnosti, ker »se ni bil pripravljen prilagoditi nemški kulturi in tradicijam«. Opazili so tudi, da je Bruno zasenčil celo svetovno nogometno prvenstvo, ki ga je leta 2006 gostila Nemčija. Generalni konzul Matthew Rooney je omenjal, da so nemški mediji smrt Bruna primerjali s smrtjo Elvisa Presleyja, Marilyn Monroe, Jimija Hendrixa, princese Diane. Kakorkoli. Sklep Američanov je bil, da čeprav se Nemci radi kažejo kot do okolja prijazni in »zeleni«, imajo še vedno težave z neukročeno naravo.