Sodba züriškega okrožnega sodišča proti četverici, trem Rusom in enemu domačinu, katerih identiteta ni bila razkrita, še ni pravnomočna, gre pa za uslužbence švicarske podružnice ruske Gazprombank, finančne veje plinskega velikana Gazprom.
Sodišče jim je zaradi opustitve dolžne skrbnosti pri transakcijah v vrednosti okoli 30 milijonov frankov, ki jih je med letoma 2014 in 2016 opravil ruski klasični glasbenik Sergej Roldugin, izreklo pogojne denarne kazni v višini več sto tisoč frankov, medtem ko je tožilstvo zahtevalo sedemmesečne pogojne zaporne kazni.
Roldugin, sicer čelist, je po navedbah tožilstva prek dveh bančnih računov pri omenjeni podružnici med letoma 2014 in 2016 opravil za okoli 30 milijonov frankov transakcij, štirje bančniki pa so mu pri tem pomagali, ne da bi skladno s švicarsko zakonodajo opravili dolžno skrbnost in skušali ugotoviti resničnega imetnika denarja. Po pravilih o preprečevanju pranja denarja je treba namreč v primeru dvomov izvedbo transakcij ustaviti. Roldugin velja za Putinovega tesnega prijatelja, je tudi boter najstarejše hčerke ruskega voditelja. Švicarske oblasti so ga tako označile za Putinovo denarnico, tožilci pa so trdili, da sam nikakor ne more biti imetnik milijonov, s katerimi je operiral.
Sama obtožnica se ni ukvarjala s tem, kdo je dejanski lastnik denarja, je pa vseeno nakazala, da Putin, čigar uradni letni dohodek je le okoli 100.000 evrov, razpolaga z velikanskim premoženjem, ki ga upravljajo njemu bližnje osebe.
Roldugin je lahko bogat sam po sebi?
V Kremlju medtem vztrajno zanikajo, da je Rolduginovo denarno bogastvo povezano s Putinom, in to označujejo za putinofobijo. Obramba četverice je po drugi strani trdila, da je povsem možno, da je Roldugin bogat sam po sebi, ker je pač v krogu Putinovih najtesnejših zaupnikov.
Roldugin je sicer tudi na seznamu ruskih oseb, proti katerim zaradi ruske agresije na Ukrajino veljajo finančne sankcije.