Prodajo nekaterega sadja in zelenjave je omejila večina največjih supermarketov v državi, Tesco, Asda, Aldi in Morrisons. Vlada Združenega kraljestva je dejala, da je za to v veliki meri krivo slabo vreme v Evropi in Afriki, pa vpliv, ki ga imajo visoke cene električne energije na pridelke, pridelane v rastlinjakih v Združenem kraljestvu in na Nizozemskem. Drugi, nebritanski mediji pa krivdo seveda pripisujejo brexitu.
Le po 2 ali 3 paradižnike na dan, enako za papriko, solato, kumare
Največji supermarket v Združenem kraljestvu Tesco in diskont Aldi sta sporočila, da uvajata omejitev na tri sadeže na kupca pri prodaji paradižnika, paprike in kumar.. Asda je omejila prodajo solate, solatnih vrečk, brokolija, cvetače in malinovih kolačkov prav tako na na tri na kupca, skupaj s paradižniki, papriko in kumarami. Morrisons je postavil omejitve dveh za kumare, paradižnike, solato in papriko.
Zdi se, da sta najhuje prizadeta paradižnik in paprika, vendar ni jasno, ali je to preprosto zato, ker sta priljubljena. Tudi druge večje supermarkete je prizadelo pomanjkanje, vendar še niso uvedli omejitev za stranke. Nekdanji glavni izvršni direktor Sainsburyja Justin King je za BBC povedal, da so bile uvedene omejitve, da bi drugim trgovcem na drobno preprečili nakup delnic. "Celo trgovci z zelenjavo na High Streetu bodo začeli kupovati s polic [supermarketov], ko ne bodo mogli dobiti svojih zalog pri veletrgovcih."
Zakaj je pomanjkanje?
Vlada Združenega kraljestva je dejala, da je za to v veliki meri krivo slabo vreme v Evropi in Afriki, pa vpliv, ki ga imajo visoke cene električne energije na pridelke, pridelane v rastlinjakih v Združenem kraljestvu in na Nizozemskem. Drugi, nebritanski mediji pa krivdo seveda pripisujejo brexitu, sami Broitanci pa glede tega ostajajo skeptični - čeprav tudi BBC poroča, da so police s sadjem in zelenjavo v drugih evropskih državah polne.
Po podatkih trgovinske skupine British Retail Consortium (BRC) v zimskih mesecih Združeno kraljestvo uvozi približno 95 % svojih paradižnikov in 90 % svojih solat, večino iz Španije in severne Afrike. Toda južno Španijo je prizadela nenavadno hladno vreme, v Maroku pa so na pridelek prizadele poplave, medtem ko so neurja povzročila zamude ali odpovedi trajektov. Zaradi tega je Maroko v začetku tega meseca prepovedal izvoz paradižnika, čebule in krompirja v zahodnoafriške države, saj je poskušal zaščititi izvoz v Evropo. Združeno kraljestvo dobi nekaj pridelkov v tem letnem času tudi od domačih pridelovalcev in Nizozemske. Toda kmetje v obeh državah so zaradi višjih cen električne energije zmanjšali uporabo rastlinjakov za gojenje zimskih pridelkov.
Kako dolgo bo trajalo?
Pričakuje se, da bo pomanjkanje trajalo le "nekaj tednov", dokler se v Združenem kraljestvu ne začne rastna sezona in supermarketi ne najdejo alternativnih virov oskrbe, poroča BBC.