Deset dni po izstrelitvi

Kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, danes bo podrla Nasin rekord

E.J./STA
26. 11. 2022, 12.25
Posodobljeno: 26. 11. 2022, 12.45
Deli članek:

Orion naj bi danes podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje, ki ga je leta 1970 postavil Apollo 13.

profimedia
artemis.

Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, je v petek sporočila ameriška vesoljska agencija. Orion naj bi danes podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nasini kontrolorji so Orion uspešno spravili v oddaljeno retrogradno orbito. To pomeni, da bo vesoljsko plovilo sedaj letelo približno 64.400 kilometrov nad Luno. Kapsula bo v Lunini orbiti skoraj teden dni, nato pa se bo vrnila domov. Padec v Tihi ocean je načrtovan za 11. december.

profimedia
Pot Artemisa 1.

Bo Orion podrl rekord?

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Nasa je kapsulo Orion v vesolje poslala prejšnji teden iz Kennedyjevega centra na Floridi s svojo raketo Space Launch Systems (SLS). Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, je v petek sporočila ameriška vesoljska agencija. Orion naj bi danes podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Drugi polet v okviru lunarnega programa bo potekal z ljudmi na krovu plovila in je predviden za leto 2024, predvidoma pa bo ubral drugačno orbito okoli Lune. Vrhunec pa naj bi predstavljala misija Artemis III, v okviru katere se bodo astronavti vrnili na Luno.

Stalna pristnost na Luni, na Mars pa človeška posadka 

Nasa želi v naslednjih dveh desetletjih vzpostaviti stalno prisotnost na Luni, poleg tega naj bi jim program dolgoročno utrl tudi pot za pošiljanje misij s človeško posadko na Mars. ZDA so svoje astronavte nazadnje poslale na Luno leta 1972, po tem pa človeških pristankov na našem edinem naravnem satelitu ni bilo.

Zanimivosti

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem

krema za roke, nega rok
Nega rok

Naravni nasveti za nego izsušenih rok

ogljikovi hidrati
Prehrana po urah

Ogljikove hidrate uživajte samo do pol treh popoldne

tek na smuceh
Tek na smučeh

Priljubljena zimska aktivnost, ki požene kri po žilah