Vesoljska postaja Tiangong utegne kmalu postati druga stalno naseljena vesoljska postaja v nizki zemeljski orbiti, saj naj bi bila končana še letos. Kitajska je osrednji modul, ki bo služil kot glavni del postaje, v orbito izstrelila aprila lani, drugi pa je v nebo poletel julija letos. Na vesoljski postaji sicer trenutno delajo trije astronavti, nova tričlanska posadka pa naj bi se jim pridružila še letos.
A strokovnjaki zdaj opozarjajo, da kitajska vesoljska agencija znova ni poskrbela za nadzorovan povratek osrednjega dela rakete v atmosfero. Po navedbah Teda Muelhaupta, svetovalca pri ameriški neprofitni korporaciji The Aerospace Corporation, to pomeni, da bo del rakete s težo več kot 20 ton v naslednjih dneh na Zemljo padel na zaenkrat še neznani lokaciji. »Za tiste, ki so spremljali prejšnje različice tega dogodka: Spet smo tukaj,« je Muelhaupt dejal na včerajšnji novinarski konferenci.
V bližnji preteklosti so se namreč odvili že trije primeri, ko je kitajska raketa z nenadzorovanim povratkom na Zemljo potencialno ogrožala življenja in infrastrukturo. To se je zgodilo julija ob izstrelitvi drugega modula. Prva stopnja rakete je nato ob povratku konec meseca v atmosfero vstopila nad Indijskim oceanom v bližini Malezije, pri čemer je večina ostankov rakete v atmosferi zgorela. Pri ameriški vesoljski agenciji Nasa so Kitajsko že takrat kritizirali, da z mednarodno skupnostjo niso delili ustreznih informacij o predvideni poti rakete ob njenem povratku na Zemljo. Kritike niso nove, saj so jih v preteklosti že večkrat obtožili nepravilnega ravnanja z vesoljskimi odpadki. V Indijskem oceanu so končali tudi ostanki rakete, ki je v orbito aprila lani ponesla prvi modul vesoljske postaje.
Kitajci na drugi strani vztrajajo, da je tveganje za zračna plovila in objekte na Zemlji ob tovrstnih dogodkih »izjemno majhno.«