Na zahodni obali Floride ob Mehiškem zalivu so včeraj evakuirali več kot 2,5 milijona prebivalcev. Orkan Ian, ki so ga na Floridi začutili že zjutraj, je v teh urah prispel do obale. Močan veter se od središča orkana razteza več kot 280 kilometrov daleč, veter pa je že zjutraj rušil drevesa in daljnovode, brez elektrike pa je ostalo več kot 100.000 odjemalcev.
Bolj kot veter oblasti na Floridi skrbijo dež ter valovi plime, ki naj bi se ob prihodu orkana na kopno dvignili čez pet metrov. Južni del Floride danes in jutri pričakuje več kot pol metra padavin. Pri ameriškem Nacionalnem centru za orkane so malo po 21. uri sporočili, da je orkan že dosegel kopno, in sicer kot "zelo nevaren orkan četrte stopnje" z vetrovi do 241 kilometrov na uro.
Izredne razmere
"Dva dni bo res hudo," je zjutraj izjavil republikanski guverner Floride Ron DeSantis, ki se bo leta 2024 najverjetneje potegoval za predsednika ZDA. De Santis je mobiliziral 30.000 delavcev energetskih podjetij za popravilo daljnovodov in aktiviral okrog 7000 pripadnikov nacionalne garde za reševanje in pomoč.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Predsednik ZDA Joe Biden je za Florido razglasil izredne razmere za hitrejšo dostavo zvezne pomoči in zagotovil, da bo zvezna vlada pomagala. Na močan veter in dež se pripravljajo tudi v Georgii in Južni Karolini, kamor se bo Ian pomikal naprej.
Karibi in Kanada medtem še vedno okrevajo po orkanu Fiona, ki je pihal prejšnji teden. V Portoriku je brez elektrike še vedno 500.000 ljudi.