Ena najbolj prepoznavnih osebnosti 20. stoletja, med verniki znana tudi kot "angel revnih", je umrla 5. septembra 1997 v Kalkuti, stara 87 let. V tem mestu so jo pokopali z državniškimi častmi, kraj, kjer je pokopana, pa je postal romarsko središče.
Leta 1949 je mati Tereza v Kalkuti odprla prvo šolo za revne, leta 1950 pa je ustanovila red Misijonarke ljubezni za pomoč najrevnejšim na ulicah tega indijskega mesta. Skoraj vse svoje življenje je preživela med revnimi v mestu. Delo matere Tereze in njenega reda so financirale javne ustanove in zasebni donatorji.
Hiter postopek razglasitve matere Tereze v svetnico
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Za pomoč najrevnejšim je leta 1979 dobila Nobelovo nagrado za mir, ki jo je sprejela v imenu "nezaželenih in neljubljenih ter ljudi, za katere nihče ne skrbi". Postopek razglasitve matere Tereze za svetnico je bil eden hitrejših v novejši zgodovini Cerkve. Leta 2003 so jo razglasili za blaženo, izpolnitev pogojev za razglasitev matere Tereze za svetnico pa je papež Frančišek potrdil decembra 2015.
Ostajajo kritiki njenega dela
Čeprav jo katoliška cerkev postavlja za zgled drugim vernikom, so številni kritični do njenega dela. Med drugim ji očitajo, da je najranljivejšim vsilila krščansko vero ter z vztrajnim zavračanjem umetne prekinitve nosečnosti in kontracepcije še povečala trpljenje najrevnejših.