Strah v Ukrajini

Ukrajinska jedrska elektrarna Zaporožje ni pod nadzorom?

E. J.
3. 8. 2022, 20.03
Posodobljeno: 5. 8. 2022, 20.56
Deli članek:

Vodja mednarodne agencije za jedrsko energijo je opozoril, da je največja evropska jedrska elektrarna v Ukrajini "popolnoma ušla izpod nadzora". Je največji od 15 ukrajinskih jedrskih reaktorjev poškodovan, se bi lahko ponovil Černobil?

profimedia
Jedrska elektrarna Zaporožje v jugovzhodni Ukrajini je največja jedrska elektrarna v Evropi in med 10 največjimi na svetu. Zgradila jo je Sovjetska zveza blizu mesta Enerhodar, na južni obali Kahovskega akumulacijskega jezera na reki Dneper.

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je opozoril, da je največja evropska jedrska elektrarna v Ukrajini "popolnoma ušla izpod nadzora" in izdal nujen poziv Rusiji in Ukrajini, naj strokovnjakom hitro omogočita obisk obsežnega kompleksa, da bi stabilizirali razmere in se izognili jedrski nesreči, poroča britanski BBC.

Grossi je namreč v včerajšnjem intervjuju za Associated Press dejal, da postajajo razmere v tovarni Zaporožje v jugovzhodnem mestu Enerhodar, ki so jo ruske enote zasegle v začetku marca, kmalu po njihovi invaziji na Ukrajino 24. februarja, vsak dan bolj nevarne. »V elektrarni so bila kršena vsa načela jedrske varnosti,« je dejal. "Kar je na kocki, je izjemno resno, izjemno resno in nevarno." Navedel je številne kršitve varnosti elektrarne in dodal, da je ta "na mestu, kjer poteka aktivna vojna", torej blizu ozemlja pod ruskim nadzorom.

profimedia
Opozorilo, da je največja evropska jedrska elektrarna v Ukrajini "popolnoma ušla izpod nadzora" je zbudilo strahove in spomine na jedrsko katastrofo v Černobilu.

Paradoksalna situacija

Fizična celovitost elektrarne ni bila spoštovana, je dejal in navedel obstreljevanje na začetku vojne, ko je bila prevzeta, ter nato še nadaljnje informacije iz Ukrajine in Rusije, ki se medsebojno obtožujeta napadov na Zaporožje. Situacija je namreč paradoksalna, so povzeli pri časniku The Times, saj je elektrarna pod nadzorom Rusije, vendar ukrajinsko osebje še naprej vodi njene jedrske operacije, kar vodi do neizogibnih trenj. Grossi je še dejal, da je bila dobavna veriga opreme in rezervnih delov prekinjena, "zato nismo prepričani, da tovarna dobi vse, kar potrebuje." IAEA mora opraviti tudi zelo pomembne inšpekcije, da zagotovi, da je jedrski material zaščiten, "in tam je veliko jedrskega materiala, ki ga je treba pregledati," je dejal.

Spomin na Černobil

"Ko vse to sestavite, imate katalog stvari, ki se nikoli ne bi smele dogajati v nobenem jedrskem objektu," je še dejal Grossi. "In zato že od prvega dne vztrajam, da moramo imeti možnost, da gremo tja, da izvedemo oceno varnosti in zaščite, izvedemo popravila in pomagamo, kot smo že storili v Černobilu."
Rusko zavzetje Zaporožja je namreč obnovilo strahove, da bi lahko bil največji od 15 ukrajinskih jedrskih reaktorjev poškodovan, kar bi lahko sprožilo še eno izredno nesrečo, kot je bila nesreča v Černobilu leta 1986, najhujša jedrska katastrofa na svetu, ki se je zgodila približno 110 kilometrov severno od prestolnice Kijev.