Odprava ima podoben namen kot tista, ki se je je pred slabim mesecem udeležil tudi slovenski premier. Predsedniki so se odločili Ukrajini izkazati podporo in solidarnost, za to pa so se morali v Kijev odpraviti kar sami.
"Naš cilj je podpreti predsednika Zelenskega in zagovornike Ukrajine v ključnem trenutku za državo," je dejal tiskovni predstavnik poljskega predsednika Andrzeja Dude.
Tokratni obisk organizira Poljska, ki je tudi edina država, ki se je udeležila tako prvega kot novega obiska. Poljska skrbi za logistiko in varnost delegacije v Ukrajini.
"Na poti v Kijev z močnim sporočilom politične podpore in vojaške pomoči," je tvitnil litovski predsednik Gitanas Nauseda, ki je objavil fotografijo štirih voditeljev ob vlaku.
Štirim voditeljem se je želel pridružiti tudi nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier. Vendar pa je ukrajinska vlada nakazala, da v Kijevu zaradi domnevno Moskvi prijazni drži Steinmeier ni zaželen ter da bi raje sprejeli kanclerja Olafa Scholza.
Steinmeier je tudi sam med obiskom v Varšavi dejal, da Kijev njegove ponudbe za obisk Ukrajine ni sprejel. Kaj točno je Moskvi-prijazna drža Steinmeierja ni jasno. Steinmeier si je sicer zavzemal za izgradnjo plinovoda Severni tok 2, ki bi zaobšel Ukrajino.
Nemški predsednik je sicer nedavno priznal, da je bil njegov pristop k zbliževanju s predsednikom Vladimirjem Putinom napačen. "Še vedno sem upal, da je v Putinu ostalo nekaj racionalnosti. Nisem si mislil, da bo tvegal popoln politični, gospodarski in moralni propad svoje države zaradi zasledovanja imperialne zablode," je nedavno dejal v intervjuju za tednik Der Spiegel.