Vojna v Ukrajini

Nemški obveščevalci prestregli pogovore med ruskimi vojaki, v katerih naj bi govorili tudi o Buči

R.T.
7. 4. 2022, 16.56
Posodobljeno: 7. 4. 2022, 20.27
Deli članek:

Nemška obveščevalna služba BND je po poročanju nemškega časnika Der Spiegel prestregla radijsko komunikacijo med ruskimi vojaki, ki naj bi se med pogovori dotaknili tudi tem, povezanih s pokolom civilistov v ukrajinskem kraju Buča.

Reuters
26-letni Serhij Lahovskij ob grobu svojega prijatelja Igorja Litvinenka, ki naj bi ga v Buči ubili ruski vojaki.

Pretresljivi prizori iz Buče, ki je bila več kot mesec dni pod rusko okupacijo, so pred dnevi v večjem delu sveta poskrbeli za šok in ogorčenje nad ravnanjem ruske vojske. V Kremlju na drugi strani pokol civilistov še vedno ostro zanikajo in trdijo, da gre za zaroto Zahoda. Da so bili civilisti brez usmiljenja umorjeni v času, ko je imela oblast nad Bučo ruska vojska, sicer potrjujejo satelitski posnetki, enako trdijo tudi domačini, ki so okupacijo preživeli. Po navedbah lokalnih oblasti so ruske sile v Buči umorile več kot 300 ljudi, vključno s 50, ki naj bi jih usmrtili.

Der Spiegel poroča, da prestreženi posnetki lokacijsko ustrezajo območju oziroma ulici v Buči, kjer so ob glavni cesti obležala trupla civilistov. Tako naj bi eden od ruskih vojakov prek radijske zveze drugemu dejal, da je ustrelil nekoga na kolesu. Na fotografijah iz Buče je mogoče videti tudi mrtvega civilista, ki leži ob kolesu. Časnik še poroča, da nemški obveščevalci posedujejo še več podobnih posnetkov, za katere pa točne lokacije izvora še niso uspeli ugotoviti, a na podlagi vsebine sklepajo, da so se podobni dogodki odvili tudi v drugih ukrajinskih mestih. Pri Spieglu sicer niso razkrili svojega vira informacij, a so navedli, da je obveščevalna služba o ugotovitvah včeraj seznanila nemški parlament.

Reuters
Trupla ubitih civilistov v Buči so z ulic prenesli na lokalno pokopališče.

Nekdanja ministrica za pravosodje Sabine Leutheusser-Schnarrenberger in nekdanji minister za notranje zadeve Gerhart Baum sta sicer danes na nemško tožilstvo vložila 140-stransko kazensko ovadbo, povezano z rusko invazijo na Ukrajino, s katero želita po navedbah njunega odvetnika Nikolaosa Gazeasa sprožiti preiskavo vojnih zločinov v Ukrajini, uperjeno zoper ruskega predsednika Vladimirja Putina, njegove sodelavce in »celo vrsto pripadnikov ruske vojske.« Gazeas je še dejal, da lahko tožilstvo pri odločanju o začetku preiskave uporabi tudi posnetke obveščevalnih služb.

Reuters
Trupla ubitih civilistov v Buči so z ulic prenesli na lokalno pokopališče.