Namen dežurne povezave med Moskvo in Washingtonom oziroma med ruskim obrambnim ministrstvom in ameriškim Pentagonom je preprečiti "napake, vojaške nesreče in zaostritev razmer," je za Reuters včeraj dejal višji predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva.
"ZDA vzdržujejo več kanalov za pogovore o kritičnih varnostnih vprašanjih z Rusi v primeru posebne krize," je še povedal. "Obrambno ministrstvo je 1. marca vzpostavilo 'de-konfliktno' povezavo z ruskim obrambnim ministrstvom," je razložil.
ZDA trdijo, da v Ukrajini ni nameščenih njenih vojakov, vendar pa tako Američane kot njihove prijatelje v zvezi Nato skrbi, da se bo vojna v Ukrajini razširila tudi izven njenih meja, pa čeprav zaradi vojaških nesreč, pobeglih izstrelkov ali drugih nesporazumov.
Vojaške enote ZDA in Nata so sicer nameščene v neposredni bližini Ukrajine, največ na Poljskem, v Romuniji in v baltskih državah, torej v Estoniji, Latviji in Litvi.
Dežurna povezava z dolgo zgodovino
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zgodovina dežurne linije med ZDA in Rusijo se začenja v času hladne vojne, ko sta se velesili po kubanski raketni krizi leta 1962 odločili, da za preprečitev konfliktov vzpostavita neposredno povezavo.
Povezava nikoli ni bila telefonska, kljub temu da se je imenovala Rdeči telefon, temveč so si Američani in Rusi sporočila najprej izmenjevali s posebnimi telegrami, nato pa jih zamenjali s faksi.
Za povezavo so bile v času hladne vojne zadolžene posebne ekipe na obeh straneh, ki so delovanje povezave preverjale vsako uro. Američani in Rusi so si tako vsako uro izmenjevali izseke literarnih del, da so zagotovili, da druga stran prejema sporočila. Iz ameriške strani so pošiljali izseke del Shakespeara, Marka Twaina, enciklopedij in priročnika za prvo pomoč. Sovjeti so pošiljali odlomke iz del Antona Čehova.
Po propadu Sovjetske zveze je dežurna linija med Washingtonom in Moskvo ostala.
Posebno dežurno povezavo so Američani in Rusi vzpostavili tudi zaradi vojne v Siriji, kjer sta Moskva in Washington, vsaj uradno, bojevala vsak svoj boj proti pripadnikom Islamske države, a na drugih straneh konflikta. Z dežurno povezavo so uspeli preprečiti, da bi, pa čeprav po nesreči, prišlo do napada ene vojaške sile na drugo.