Hrvaški ribiči so v vodah ob manjšem otoku Košara nedaleč od Pašmana, otoka v severni Dalmaciji, pred nekaj dnevi ujeli srebrnoprogo napihovalko z latinskim imenom Lagocephalus sceleratus. Kot so opozorili na splitskem Inštitutu za oceanografijo in ribištov, gre za strupeno in invazivno vrsto ribe.
Riba namreč vsebuje izjemno močan strup tetrodotoksin, ki lahko ob zaužitju povzroči resne zdravstvene težave, tudi smrt. Javnost so pozvali, naj se morebitnemu neposrednemu stiku izogiba. Če ribo kdo že ujame, naj z njo ravna previdno.
Ni sicer prvič, da so srebrnoprogo napihovalko zasačili v dalmatinskih vodah, o ulovih te ribe so v zadnjih letih poročali že večkrat. Jakov Dulčić s splitskega inštituta je pred leti opozoril, da je tetrodotoksin kar 1250-krat bolj strupen kot cianid, ribe pa da se ni priporočljivo dotikati brez rokavic, niti slučajno pa se je ne sme pripravljati za hrano.
Prvič so primerek strupene napihovalke v hrvaškem Jadranu ulovili leta 2012 pri otoku Jakljanu nedaleč Dubrovnika. Domnevajo, da je strupena riba iz družine napihovalk v Jadran priplavala skozi Sueški prekop. Ribiči jo vse pogosteje lovijo v vzhodnem delu Sredozemskega morja.