Kot je namreč v današnji izjavi za javnost pojasnil vodja oddelka intenzivne terapije ljubljanske infekcijske klinike in član svetovalne skupine Matjaž Jereb, mnenja v skupini še niso povsem enotna, več pa bo jasno v naslednjem tednu. Že v preteklosti so sicer poudarjali, da bodo ključne razmere v slovenskih bolnišnicah, kar je danes poudaril tudi Jereb. Dejal je, da je stanje na covidnih oddelkih še vedno resno, ključni kriterij pa bo še vedno predstavljala zasedenost intenzivnih postelj. Če bo število teh bolnikov upadalo, Jereb ne vidi razloga, da ukrepov »ne bi postopoma ukinjali.«
Za kar koli oprijemljivega je po njegovih besedah še prezgodaj, saj razmere denimo v UKC Ljubljana še vedno niso dobre, število »covidnih« bolnikov pa še vedno narašča. Kot je sicer danes dejal Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete, ki modele razvoja epidemije pripravlja za Sledilnik za covid-19, se vrh števila covidnih bolnikov na navadnih in intenzivnih oddelkih pričakuje še v tem tednu, nato naj bi se razmere izboljšale tudi v bolnišnicah. Jereb medtem upad pričakuje konec februarja.
Stanje na intenzivni negi
Ob tem naj dodamo, da je na navadnih oddelkih več kot polovica »covidnih« bolnikov tistih, ki imajo covid-19 kot pridruženo bolezen. Veliko večino »covidnih« bolnikov na enotah za intenzivno nego še vedno predstavljajo bolniki, ki so tam zaradi covida-19, predvsem zaradi okužbe z delta različico.
Kar zadeva bolnike, ki so bili na intenzivne oddelke UKC Ljubljana sprejeti v zadnjih 14 dneh, so koronavirusno različico omikron doslej potrdili pri petih bolnikih, poroča STA. Pri enem od njih gre za klasično obliko in potek covida-19 s hudo prizadetostjo spodnjih dihal. Ostali štirje bolniki intenzivno zdravljenje potrebujejo zaradi drugih zdravstvenih težav, ob tem pa so okuženi s koronavirusom. Pri nekaterih bolnikih so preiskave, ki bodo pokazale, s katerim tipom koronavirusa so okuženi, še v teku.
Jereb je posvaril, da covid-19 še vedno terja pazljivost. »V tem trenutku si nikakor ne bi upal trditi, da je zadnji sev koronavirusa omikron samo ena oblika gripe,« je poudaril in spomnil, da nas je covid-19 v zadnjih dveh letih že velikokrat presenetil. Opomnil je, da nekatere posameznike covid-19 še vedno ogroža. Med njimi so kronični bolniki, starejši in imunsko komprimitirani bolniki, pri katerih po cepljenju ni pričakovati razvoja ustrezne imunske zaščite.