Prevare, zavajanja in neresnične vsebine

»Mladi so pod pritiskom, da nekaj zamujajo, če niso nenehno na tekočem z vsem«

Polona Krušec
9. 2. 2022, 19.15
Deli članek:

Včeraj je bil dan varne rabe interneta, ob katerem se je posebna pozornost posvečala problematiki idealiziranih objav na družbenih omrežjih, ki puncam in fantom vzbujajo manjvrednostne občutke.

Dreamstime
Z neresnično ali dvomljivo vsebino se je na novičarskih spletnih straneh ali družbenih medijih srečalo skoraj sedem od deset mladih, so podatki SURS.

Točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede, opozarja na problematiko spletnih prevar, zavajanj in neresničnih vsebin na spletu.

Letos Safe.si še posebej izpostavlja prirejene posnetke, škodljive spletne izzive in neresnične informacije, kar ima negativen vpliv na počutje, duševno dobrobit, zdravje in telesno samopodobo mladostnikov, zato je ključno, da jih o tem osveščamo, so poudarili.

»Na spletu lahko vsakdo objavi skoraj karkoli. Tako se predvsem na družbenih omrežjih lahko prikazujejo tudi neresnice, laži, zavajanja. Eden izmed predvsem za mladostnike problematičnih primerov so namensko predelane in grafično spremenjene fotografije in video posnetki,« pojasnjujejo na Safe.si.

Škodljiv vpliv influencerjev

Za te pravijo, da jih pogosto objavljajo vplivneži, ki imajo zelo velik doseg ter vpliv med najstniki in tudi že med mlajšimi otroki, ki so dejavni na spletu. Prizori na fotografijah in posnetkih, ki jih ponujajo na socialnih omrežjih, so zelo pogosto načrtovani do zadnje podrobnosti, posnamejo jih s profesionalnimi ekipami in so močno računalniško obdelani ter imajo z resničnostjo zelo malo skupnega, izpostavljajo. »Tako se vplivnež predstavi, kot da živi bolj ali manj idealno življenje. Tudi v oglasih je podobno. Pa tudi mladi uporabljajo različne filtre, ki jih družbena omrežja in aplikacije ponujajo, in z njimi obdelajo posnetke, da so videti čim bolj idealno, pri tem pa izgubijo pristnost,« svarijo na točki osveščanja o varni rabi interneta.

Najstniki so tako z vseh strani obkroženi z lažnimi posnetki in se z njimi primerjajo. Dejstvo je, kot podčrtajo na Safe.si, da smo si v resničnem življenju ljudje različni in nihče ni popoln. »Zaradi nedoseganja lepotnih idealov, ki jih vsiljujejo nerealne spletne objave, postanejo mladostniki obsedeni z zunanjim videzom, nezadovoljni z lastnim telesom, imajo občutke manjvrednosti, so pod pritiskom, razočarani in nesproščeni.«

Zavist, ljubosumje, tesnoba

Psihološke težave zaradi slabe samopodobe pa niso edini negativen učinek interneta na mladostnike, so še razložili. »Nekatere spletne vsebine, predvsem pa odnosi na spletu, jih potrejo, razjezijo, spravijo v slabo voljo. Mladi živijo pod pritiskom, da nekaj zamujajo, če niso nenehno na tekočem z vsem, kar vrstniki objavljajo na internetu, ter da morajo tudi oni objavljati podrobnosti iz svojih življenj. Tarejo jih občutki izključenosti, zavisti, ljubosumja, tesnobe zaradi predstav, da imajo drugi boljša življenja kot oni. To pa lahko zaradi zaletavosti vodi v neustrezne odzive, ki se včasih končajo tudi z različnimi oblikami spletnega nasilja.«

Telefon je odprt

Najbolj pomembna sta ozaveščanje ter krepitev samozavesti in duševne čvrstosti mladostnikov hkrati z učenjem kritičnega presojanja spletnih vsebin, so prepričani na točki osveščanja. Veliko uporabnih informacij in nasvetov v zvezi z bolj varnim spletom za mlade je na voljo na www.safe.si. Pomembna je tudi informacija o svetovalni liniji za težave na spletu na Tom telefonu 116 111, na katerem vsak dan med 12. in 20. uro odgovarjajo na vprašanja, dileme in pomagajo reševati zagate, povezane z uporabo interneta, na e-tom.si pa je na voljo tudi svetovanje prek TOM spletne klepetalnice.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala