Nekateri so za, drugi spet ne

Je potrebno uničiti spomenike, ki so nastali v času fašizma?

M.M.
28. 12. 2021, 20.06
Posodobljeno: 28. 12. 2021, 20.30
Deli članek:

V Italiji se je pred kratkim začela nacionalna razprava o fašističnih spomenikih, postavljenih po vsej državi.

Profimedia
Viale del Foro Italico z mozaiki, Mussolinijevim obeliskom in napisom: ''Veliko sovražnikov, veliko časti''

Osemdeset let po padcu Benita Mussolinija, pred športnim kompleksom v Rimu še vedno stoji njegov obelisk. Kompleks se je, preden so ga preimenovali v Foro Italico, imenoval Foro Mussolini.

Diktator je prav v tem kompleksu nameraval ''ustvariti'' človeka svojega fašističnega režima. Danes na to domačini gledajo drugače. "S stadionom in spomeniki se srečujemo vsak dan in tako se srečujemo tudi z preteklostjo. Na ta način smo lahko prepričani, da zgodovine ne bomo pozabili,'' je dejal eden od obiskovalcev kompleksa.

''To je italijanska zgodovina, umetnost in arhitektura. Ostati mora takšna kot je,'' je dejal drugi obiskovalec. Stadion je bil zgrajen po navodilih Mussolinija, ki je bil predan športu. Verjel je, da se s športom gradi nacionalna identiteta in da je to pravi način za priprave na vojno.

Znotraj kompleksa je freska z likom Mussolinija, kjer so nekateri premierji Italije v preteklih letih imeli govore. 

Strokovnjaki pravijo, da Italija, za razliko od Nemčije, nikoli ni razčistila s fašistično preteklostjo. Več desetletij pozneje Italija namreč ne sledi mednarodnemu trendu uničevanja kipov ''sužnjelastnikov'' in tistih, ki so zastopali ideje o rasizmu. 

"Moramo razložiti, da je bil to brutalen režim. Če ohranimo spomenike, moramo povedati, da to ni bila demokracija, ampak nekaj drugega,'' je dejal zgodovinar z Univerze Sapienza Andre Mammone.