Mednarodno finančno središče so minule tedne pretresale množične demonstracije, na katerih so protestniki zahtevali umik predloga zakona, ki bi omogočil izročanje osumljencev hujših kaznivih dejanj Kitajski.
Na ulicah se je danes na mirnem shodu znova zbralo več sto tisoč ljudi, ki so zahtevali odstop Pekingu naklonjene hongkonške voditeljice Carrie Lam. Po podatkih organizatorjev jih je prišlo 550.000.
Shod, ki se je medtem že zaključil, so zasenčile manjše skupine mladih in zamaskiranih protestnikov, ki so več ur oblegali zakonodajni svet, kot se imenuje tamkajšnji parlament. Večkrat so skušali vdreti vanj, a so jih policisti razgnali s solzivcem.
Po približno šestih urah jim je vendarle uspelo vdreti v poslopje, kjer so s sten potrgali fotografije voditeljev mesta. Zasedli so plenarno dvorano in tam razvili hongkonško zastavo iz obdobja ko je bil Hongkong britanska kolonija.
Oblasti so sporočile, da so morali do večera v bolnišnico odpeljati 43 udeležencev protestov in policistov. Med slednjimi jih je 13, ki so jih protestniki polili z neznano tekočino.
Hongkonška vlada je obsodila nasilje protestnikov. "Skrajni protestniki so z ekstremnim nasiljem vdrli v kompleks zakonodajnega sveta," so zapisali. "Ti protestniki so resno ogrozili varnost policistov in drugih ljudi. Takšna nasilna dejanja so nesprejemljiva za družbo," so poudarili.
Policija pa jim je postavila ultimat, naj zapustijo parlament. "Kmalu bo policija šla na območje parlamenta, da bi ga izpraznila. Če bomo naleteli na upiranje, bomo uporabili ustrezno silo," so opozorili.
Policisti so kasneje grožnje uresničili, a preden so prišli do parlamenta, so izgredniki že zapustili poslopje. Policija je tako brez odpora vstopila v plenarno dvorano in prevzela nadzor nad parlamentom.
V Hongkongu danes obeležujejo 22. obletnico vrnitve Kitajski, ki so se je spomnili s slovesnim dvigom zastave.