Ponovno lovijo

Na Japonskem prvič po desetletjih izplulo pet ladij kitolovk

A.S.
1. 7. 2019, 09.55
Posodobljeno: 1. 7. 2019, 10.25
Deli članek:

Kljub številnim kritikam je danes pet kitajskih ladij izplulo na prvi komercialni kitolov v zadnjih treh desetletjih.

Profimedia
Japonska je tudi po letu 1986 lovila kite pod pretvezo raziskovalnih namenov.

Japonska je Mednarodno komisijo za kitolov (IWC) že lansko leto seznanila, da bo izstopila iz institucije, ki ščiti največje morske sesalce, svoje namere komercialnega kitolova pa so uresničili danes. Japonci namreč zagovarjajo, da se je število kitov povečalo in da zmeren lov ne bi predstavljal groženj populaciji teh živali. 

Reuters
Tri od petih ladij, ki so danes izplule z namenom kitolova.

Ladje kitolovke imajo dovoljenje za ulov 52 ščukastih kitov, 150 brydovih kitov in 25 kitov zajvalov.

Ribiči: "Kitolov je pomemben del kulture"

“Nadaljevanje komercialnega kitolova je goreča želja vseh ribičev po državi,” je povedal vodja agencije za ribištvo  Shigeto Hase. Pripomnil je, da  kitolov “krepi kulturne vzorce in način življenja, ki bo posredovan tudi naslednjim generacijam”.

Pred izplutjem je eden od ribičev povedal, da ga nadaljevanje kitolova veseli in dodal: “Mislim, da mladi ljudje ne znajo več pripraviti kitovega mesa ali pa ga uživati na pravilen način. Želim si, da bi ga ljudje lahko poskusili vsaj enkrat v življenju.”

Okoljevarstvene organizacije ogorčene

Ščukasti in brydovi kiti so še vedno na seznamu ogroženih vrst, čeprav se njihovo število povečuje. Okoljevarstvene organizacije, kot sta npr. Greenpeace in Sea Shepherd, so ogorčene in ostajajo kritične do vnovičnega lova, a dodajajo, da zaenkrat ni učinkovitega načrta, ki bi Japonski preprečeval tovrstno početje.

Japonski ribiči lov zagovarjajo kot pomemben del kulture, ki je bila dolga leta zatirana.

Profimedia
Junijski protest proti kitolovu v Londonu.

Odločitev Japonske pa je sprožila tudi številne proteste po svetu. 

Kiti na robu izumrtja, populacija si je komaj opomogla

Kiti so bili na robu izumrtja v devetnajstem stoletju in na začetku dvajsetega stoletja. Leta 1986 pa so se vse članice IWC strinjale glede ukinitve kitolova, da bi si populacija teh morskih živali lahko opomogla. 

Pretveza lova v raziskovalne namene

Države, kjer je kitolov najbolj razširjen, so domnevale, da je ukinitev dejavnosti zgolj začasna, prepoved pa je postala trajna. Od leta 1987 so na Japonskem kljub temu ubili med 200 in 1200 kitov vsako leto, pod pretvezo znanstvenega raziskovanja, ki ga dogovor IWC sicer omogoča. Kritiki pa pravijo, da je to zgolj izgovor, da bi japonski ribiči lahko lovili velike morske sesalce v tržne namene in jih kasneje postregli na krožnikih.