Shamima Begum je leta 2015, ko je bila stara 15 let, s še dvema prijateljicama pobegnila iz Londona v Sirijo. Prejšnji teden je 19-letnico, ki je po ofenzivi na džihadiste pobegnila iz Bahuza, trdnjave IS na vzhodu Sirije, v begunskem taborišču v Siriji našel novinar britanskega časnika Times. V pogovoru mu je zaupala, da se želi vrniti v Veliko Britanijo, v nedeljo pa je sporočila, da je rodila dečka. Dejala je, da je pred njim rodila že dva otroka, ki pa sta zaradi bolezni in podhranjenosti umrla v Siriji.
Po poročanju britanskih medijev v torkovem pismu, naslovljenem na njeno mater, piše, da ji bodo državljanstvo odvzeli v skladu z odločitvijo britanskega notranjega ministra Sajida Javida in da se na odločitev še lahko pritoži.
Minister je že pred dnevi poudaril, da ne bo okleval pri tem, da tistim, ki so se pridružili terorističnim organizacijam, prepreči vrnitev v Veliko Britanijo.
Odvetnik družine Tasnime Akunjee je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je družina nad odločitvijo razočarana in da preučujejo vse poti za spodbijanje odločitve.
- Kurdi ne vedo, kam z zajetimi tujimi borci Islamske države
- Borci Islamske države imajo pravico, da se vrnejo v Nemčijo, pravi notranje ministrstvo
- Stara je bila 15 let, ko se je pridružila IS, po smrti dveh otrok želi domov
Po poročanju britanskega BBC naj bi bila Shamima Begum bangladeškega porekla, a sama trdi, da nima bangladeškega potnega lista ter da nikoli ni bila v tej državi. A po mnenju nekaterih pravnih strokovnjakov je najstnica po bangladeški zakonodaji državljanka Bangladeša, ker je državljanka te azijske države njena mati. Odvetnik družine trdi, da vlada v Bangladešu "ne ve, kdo je Shamima Begum" in da bi dekle ob odvzemu britanskega ostalo brez državljanstva.
V skladu z britanskim zakonom o državljanstvu iz leta 1981 je mogoče posamezniku odvzeti državljanstvo, če notranji minister presodi, da bi bilo to v javno dobro in če zaradi tega ne bi postal apatrid.
Njena želja je v Veliki Britaniji sprožila burno razpravo o vračanju džihadistov in razdelila britansko javnost. Del javnosti se zavzema, da bi ji omogočili vrnitev, drugi temu odločno nasprotujejo.
Po mednarodnem pravu mora sicer Velika Britanija svojim državljanom, ki nimajo ali ne zahtevajo drugega državljanstva, omogočiti vrnitev, pojasnjuje BBC. A v tem primeru je zapleteno, ker država v Siriji nima svojega diplomatskega osebja in ne želi ogrožati življenja drugih svojih državljanov, da bi pomagali nekomu, ki se je pridružil prepovedani teroristični skupini.