Z umikom nemške kanclerke Angele Merkel s položaja vodje Krščanskih demokratov (CDU) se pričenja boj za oblast, ki bo pomenil tudi morebitno politično preusmeritev stranke, je ocenil urednik pri spletni strani nemškega časnika Tageszeitung (taz) Martin Reichert.
Merklova je danes napovedala, da decembra ne bo kandidirala za ponovno vodenje CDU in da bo vodila nemško vlado samo še do izteka mandata leta 2021. "To je začetek konca," je ocenil Reichert in dodal, da si Merklova želi urejenega odstopa.
Pomembno je, kdo bo izvoljen za vodjo stranke, je dodal. Kandidaturo za predsedovanje so zaenkrat napovedali generalna sekretarka stranke Annegret Kramp-Karrenbauer, zdravstveni minister Jens Spahn in nekdanji vodja poslanske skupine unije Friedrich Merz.
Spahn predstavlja desno, konservativno krilo stranke in je že dlje nasprotnik Merklove. Kramp-Karrenbauer pa je zaželena naslednica kanclerke, ki bi še naprej vodila njeno bolj levo linijo. "To je dejansko boj med levo in desno strujo znotraj CDU," je dodal.
Znotraj unije sicer že dolgo obstaja želja po prenovi, menjavi generacije, je pripomnil. Spahn po lastnih besedah predstavlja ravno to, a je Reichert opozoril, da nas ne sme zavesti. "Ne smemo se pretvarjati, da je, ker je homoseksualen, bolj liberalen," je opozoril.
Po 13 letih vse odprto
Že ob volitvah v zvezni parlament lani so se pojavila ugibanja, da bo Merklova verjetno opustila položaj kanclerke na polovici mandata, je spomnil Reichert. Takrat so jo vsi prosili, naj ostane kanclerka zaradi nejasnih mednarodnih razmer, saj predstavlja stabilnost in ima pomembno težo v mednarodni politiki.
"Sedaj pa je po 13 letih vse odprto, kot da bi iz kadi potegnili čep," je primerjal aktualne politične razmere.
Ocenil je, da je še vedno prisoten strah pred novimi volitvami in morebitnim porastom moči skrajno desne Alternative za Nemčijo, zato ne napoveduje konca velike koalicije unije CDU/CSU in socialdemokratov (SPD). "Zadeva je ambivalentna. Po eni strani smo naveličani velike koalicije, ki je pogubna za SPD, vsi pa se bojijo tudi AfD," je sklenil.
Odzivi strank
Predsednica nemških socialdemokratov (SPD) Andrea Nahles je danes pohvalila delo Angele Merkel kot vodje Krščansko-demokratske unije (CDU), potem ko je slednja napovedala, da se decembra ne bo ponovno potegovala za vodenje stranke. Vodja Krščansko-socialne unije (CSU) Horst Seehofer pa je dejal, da je škoda, da se Merklova poslavlja s položaja.
Merklova je CDU vodila 18 let, in to je bilo izjemno vodenje, je povedala vodja stranke, ki s CDU in CSU sestavlja nemško vladajočo koalicijo. "Je prva ženska, ki je bila izvoljena na ta položaj," je še poudarila Nahlesova. Menila je, da ji stranka dolguje veliko zahvalo.
Sama medtem ne namerava odstopiti s čela SPD, čeprav je tudi tej stranki na nedeljskih volitvah v nemški zvezni deželi Hessen podpora padla za več kot deset odstotnih točk na 20 odstotkov.
Predsednik CSU in nemški notranji minister Seehofer, ki se z Merklovo ne strinja predvsem glede reševanja migracijske problematike, je medtem povedal, da je škoda, da Merklova ne bo več vodila sestrske stranke.
Vodja liberalcev (FDP) Lindner pa je dejal, da se je Merklova odpovedala napačnemu položaju in da bi bilo bolje, če bi odstopila kot kanclerka.
Sopredsedujoči skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) Jörg Meuthen je medtem odločitev kanclerke označil za "dobro novico". Meni, da se bo kmalu odrekla tudi kanclerskemu položaju. AfD se je sicer v nedeljo z okoli 13 odstotki podpore uvrstila še v zadnji od 16 deželnih parlamentov. Ob tem so na Facebooku zapisali, da so največji zmagovalci volitev.