Zaradi močnega vetra so na Arsu za severozahodno in jugozahodno regijo izdali najvišjo, rdečo stopnjo vremenske ogroženosti. "V tej jeseni je bilo po Evropi kar nekaj burnega vremenskega dogajanja, predvsem v Sredozemlju (spomnimo se nedavnih poplav v Španiji), op.p.), v teh dneh smo ga deležni tudi pri nas. Razvoj vremena nas zelo skrbi," je dejal vremenoslovec Brane Gregorčič in dodal, da se bo ciklon nad zahodnim Sredozemljem danes popoldne še poglobil in se pomikal severneje, posledično "se bo okrepil veter na vseh nivojih".
Pričakovati je hiter porast hitrosti vetra v popoldanskih urah, predvsem na zahodu Slovenije, med najbolj ogroženimi je območje Ilirske Bistrice. Po njihovih izračunih bodo najmočnejši sunki vetra predvsem zvečer oz. prvem delu noči dosegli 110 kilometrov na uro. Ta hitrost za veter, ki piha iz južne, jugozahodne smeri, pa je neobičajna za naše podnebne razmere, je dejal Gregorčič in ob tem posvaril pred obsežnejšimi vetrolomi in nalivi. Najhuje naj bi bilo po 21. uri. "Najvišja stopnja ogroženosti nikakor ni pretirana," je poudaril Gregorčič in dodal, da so rdeče opozorilo zaradi močnih nalivov in vetra izdali tudi na Hrvaškem, sosednji Furlaniji-Julijski krajini in zahodnem delu Koroške.
Tudi do 140 kilometrov na uro
Na nadmorskih višinah med 1000 in 1500 metrov, ki so še gozdnate, lahko krajevno sunki vetra dosežejo tudi do 140 kilometrov na uro. Kot je zapisano na Arsovi spletni strani, bo zvečer in ponoči zapihal okrepljen veter tudi drugod, najmočnejši sunki vetra bodo predvidoma med 70 in 90 kilometri na uro. Določene posledice, zlasti na izpostavljenih območjih, je tako pričakovati tudi na vzhodu države. V torek naj veter ne bi več presegal opozorilnih vrednosti, pa bo po Gregorčičevih besedah še vetrovno in bodo sunki vetra med 50 in 70 kilometri na uro.
- Drava ogroža 107 objektov v okolici Maribora in Ptuja, doseže lahko drugi največji pretok v zadnjih 90 letih
- FOTO in VIDEO: Rdeči alarm tudi pri naših sosedih