Trgovinska vojna

Zaskrbljenost zaradi trka dveh gospodarskih gigantov: dialog prekinjen, carine so tu

T.L.
24. 9. 2018, 11.00
Posodobljeno: 24. 9. 2018, 11.17
Deli članek:

Komunikacija je prekinjena, udeležbo kitajskih odposlancev na posvetu v Washingtonu, predvidenem za 27. in 28. september, je Peking odpovedal.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Trgovinska vojna med dvema gospodarskima velesilama je postala realnost: ZDA so namreč danes uvedle 10-odstotne carine na uvoz kitajskega blaga v vrednosti 200 milijard dolarjev. Peking je že napovedal protiukrepe, in sicer uvedbo 5 do 10-odstotnih carin na ameriško blago v vrednosti 60 milijard dolarjev iz ZDA.

Zaskrbljenost se širi, dialog je prekinjen

Glede na retoriko med Kitajsko in ZDA, ki tudi v prihodnje napovedujeta nove ukrepe, se po EU in tudi v Sloveniji širi zaskrbljenost, da bi lahko posledice "trka dveh gospodarskih gigantov" čutil ves svet. Sploh zato, ker je očitno dialog med predstavniki ZDA in Kitajske prekinjen. Tako je naj bi udeležbo kitajskih odposlancev na posvetu v Washingtonu, predvidenega za 27. in 28. september, Peking odpovedal, je poročal Wall Street Journal, medtem ko so se pogovori konec avgusta končali v slepi ulici. ZDA so sicer že napovedale, da v kolikor pogajanja s Kitajsko o spremembi trgovinskih praks ne bodo uspešna, se bodo carine v začetku 2019 zvišale na 25 odstotkov.

Urad trgovinskega predstavnika ZDA je sicer s predlaganega seznama blaga, ki ga bodo doletele carine, črtal 297 kategorij produktov, med njimi Applove pametne ure in podobne tehnološke izdelke za široko potrošniško porabo. Izvzete so tudi določene sestavine za kemikalije, ki se proizvajajo v ZDA v predelovalni industriji in kmetijstvu, pa med drugim kolesarske čelade in otroški sedeži.

Kitajska je lani iz ZDA uvozila "le" za 130 milijard dolarjev blaga, ZDA pa so s Kitajske uvozile za okoli 500 milijard dolarjev proizvodov. Trump grozi, da bo v primeru povračilnih ukrepov Pekinga dodatno ocarinil še 267 dolarjev kitajskega uvoza. (STA)

Pompeo napovedal, da popuščanja ne bo

Donald Trump je mesece opozarjal kitajske partnerje, da prekinejo s prakso, ki je po njegovi oceni nepoštena. Moti ga, da morajo ameriška podjetja v zameno za dostop na kitajski trg z lokalnimi kitajskimi partnerji deliti del svojega tehnološkega znanja, kar Trump primerja s "krajo" intelektualne lastnine.

Mike Pompeo, ameriški zunanji minister, pa je v nedeljo za TV postajo Fox News dejal, da Kitajska že več let vodi trgovinsko vojno proti ZDA. In da so ZDA odločene, da bodo v tej vojni zmagale. Obljubil je še, da bo dosegel, da se bo Kitajska obnašala, kot bi se morala obnašati svetovna velesila, da pokaže transparentnost in spoštuje pravno državo.  

Kaj pravijo Kitajci?

In če Trump s sodelavci ponavlja, da so v odnosu do Kitajske ZDA v vlogi žrtve, ki izgublja, Kitajska pa zmaguje, tega ni čutiti na Kitajskem. Britanski BBC je na Kitajsko poslal novinarko in njeni sogovorniki s področja gospodarstva so zagotovili, da Kitajska ne bo mirno sprejela uvedenih ameriških sankcij - kar jih, mimogrede, ni niti do sedaj.

Wang Haiyou, predsednik centra Center for China and Globalisation, je za BBC poudaril, da so ZDA s trgovanjem na Kitajskem požele mnogo sadov. "Poglejte si zadnja štiri desetletja, ko sta Kitajska in ZDA vzpostavili diplomatske stike. Vsa najpomembnejša ameriška podjetja so na Kitajskem. Vsa podjetja na Kitajskem tudi vodijo velike operacije, med katerimi so nekatere še večje od tistih v ZDA. Ne morete reči, da to ni uspeh.

Dodaja, da ameriški proizvajalec letal Boeing na Kitajskem proda več letal kot kjerkoli drugje na svetu, izpostavil pa je tudi podjetje Walmart. "Torej, če podjetje GM proizvedel več vozil na Kitajskem kot v ZDA - zakaj bi se podjetje pritoževalo?" se sprašuje Haiyou. V kolikor pa da imajo v ZDA "težave" s tem, češ da Kitajska ne upošteva dogovorov, sklenjenih s Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), sogovornik predlaga ZDA, da pritožbo vložijo na WTO.

Je trgovinska vojna priložnost za Evropo?

Nemški inštitut za gospodarske raziskave Ifo je ocenil, da bodo dodatne carine upočasnile kitajsko gospodarsko rast za od 0,1 do 0,2 odstotne točke. Če bi se carine ob koncu leta zvišale z 10 na 25 odstotkov, pa bi se učinek zmanjšanja gospodarske rasti okrepil na 0,3 do 0,5 odstotne točke, podatke povzemajo na STA. Hkrati pa Ifo navaja, da trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko "ustvarja priložnost za Evropo, da uveljavi lastne interese". Če bo namreč Kitajska prisiljena v reforme v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), bo to precej bolj okrepilo konkurenčnost nemških kot ameriških dobaviteljev.

Trgovinski spor med ZDA in Kitajsko bi lahko zaradi upada globalne trgovine prizadel močno izvozno usmerjena evropska gospodarstva, vključno s Slovenijo.

Zanimivosti