V rudniku Velenje mrtvega našli drugega pogrešanega rudarja

Reševalci so se v jami velenjskega premogovnika prebili do še enega rudarja
Prikaži več
MH17

S prstom kazali na Ruse, zdaj so ga oni uprli proti sosedom – kdo je torej sestrelil malezijsko letalo?

J.P.
17. 9. 2018, 14.14
Posodobljeno: 17. 9. 2018, 14.52
Deli članek:

Malezijsko potniško letalo je bilo na vzhodu Ukrajine sestreljeno 17. julija 2014. Umrlo je vseh 298 ljudi.

STA
Letalo je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur.

Mednarodni preiskovalci so maja objavili, da je bila raketa buk-telar, ki je leta 2014 zakrivila strmoglavljenje malezijskega potniškega letala nad vzhodno Ukrajino, v lasti 53. protizračne raketne brigade iz Kurska v Rusiji. Takrat je bilo mogoče slišati tudi, da je ta del ruskih oboroženih sil in da je preiskava v zaključni fazi.

Zanikali vpletenost

Že prej je bilo znano, da je malezijsko potniško letalo letalske družbe Malaysia Airlines na letu MH17 sestrelila raketa, ki je bila izstreljena iz ruskega buk raketnega sistema, ki so ga na vzhod Ukrajine pripeljali iz Rusije. Raketa naj bi bila izstreljena z ozemlja v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov.

Reuters
Razbitine malezijskega letala MH17.

Moskva je vpletenost zanikala.

Rusi krivijo Ukrajince

Malezijsko potniško letalo je bilo na vzhodu Ukrajine sestreljeno 17. julija 2014. Bilo je na letu iz Amsterdama v malezijsko prestolnico Kuala Lumpur. Umrlo je vseh 298 ljudi. Na krovu letala so bili potniki iz 17 držav, med njimi Avstralci, Britanci, Malezijci in Indonezijci. Največ je bilo nizozemskih državljanov.

Ruska vojska je danes sporočila, da je iz oznak, najdenih na ostankih, mogoče razbrati, da gre za raketo s serijsko številko 8868720. Ta je bila leta 1986 izdelana v Rusiji ter dostavljena vojaški enoti 20152, ki je bila locirana na območju današnje Ukrajine. Danes je enota znana kot 223. regiment protiletalske obrambe ukrajinskih oboroženih sil, ki naj bi junija 2014 sodeloval v bojih zoper upornike na vzhodu države. Po razpadu Sovjetske zveze pa ni bila vrnjena na rusko ozemlje in jo je prevzela ukrajinska vojska," je pojasnil ruski general Nikolaj Paršin.

Predstavili so tudi delček prestreženih pogovorov med ukrajinskimi uradniki, ki so leta 2016 razpravljali o omejitvah zračnega prostora nad Ukrajino – tako naj bi en izustil, da bodo, če ne bodo omejitve spoštovane, razstrelili še en malezijski boeing, poroča RT.

Rusko obrambno ministrstvo je ob tem sporočilo še, da so bili videoposnetki, ki po navedbah mednarodne preiskovalne skupine prikazujejo transport rakete na območje pod nadzorom proruskih upornikov na vzhodu Ukrajine, prirejeni.

Skupina mednarodnih preiskovalcev, ki ji načeluje Nizozemska, sestoji tudi iz ukrajinskih strokovnjakov, ne pa tudi ruskih. Moskva ji zato očita pristranskost in da ne upošteva njihovih dokazov, ker da niso skladni s teorijo, ki je bolj pogodu Kijevu in njegovim "zunanjim sponzorjem".