V zadnjih letih so organizacije za zaščito živali izvedle več globalnih kampanj, v katerih opozarjajo o nevarnosti, ki jo vroči avtomobili predstavljajo za pse. Kljub temu ljudje še vedno svoje ljubljenčke puščajo na soncu, v zaprtih avtomobilih.
Med letoma 2009 in 2018 sta tako angleški in valižanski policiji obravnavali kar 64.443 primerov trpinčenja domačih živali, ki so ostale zaprte v razgretem avtomobilu.
Eden izmed razlogov, da lastniki psov svoje prijatelje puščajo prepuščene na milost in nemilost hudi vročini, je dejstvo, da mnogo ljudi ne ve, kako vročina vpliva na pse in na kakšen način se hladijo.
Ko se telesna temperatura psa dvigne na 41 stopinj celzija, obstaja velika verjetnost, da bo psa zadela vročinska kap, ki jo preživi le polovica vseh psov. Ker se pasje telo ne hladi na enak način kot človeško, psi se namreč ne znojijo, to pomeni, da so mnogo bolj na udaru, ko pride do vročine, kakor ljudje. Ko se temperature višajo, se pasje telo začne pregrevati, kar zmanjša kapaciteto srca, to pa znova pomeni, da se pasje telo hladi še počasneje, saj kri ne kroži dovolj hitro.
Temperature, ki so lahko smrtonosne za pse so sicer lahko za nas varljive. Če je denimo zunaj prijetnih 22 stopinj celzija, na avtomobil pa sije sonce, se lahko notranjost avtomobila zagreje na 47 stopinj celzija že v eni uri. Takšna vročina pa je za kosmatince lahko smrtonosna že v šestih minutah.
Kako s psom ravnati na vroč dan
Simptomi pregrevanja pri psih so glasno dihanje, lizanje bokov, neenakomerna hoja in padanje. Če opazite takšnega psa ga nemudoma zavijte v mokro brisačo, ali pa mu navlažite hrbet. Izhlapevanje vlage mu bo namreč pomagalo pri hlajenju. Če psa zadane vorčinska kap nemudoma poiščite pomoč veterinarja.
Če na topel dan opazite psa, ki je zaprt v avtomobilu pa nemudoma pokličite policijo. Za kosmatinca so namreč lahko usodne že minute.