Načrtovana vaja

Avstrijci prestavili preverjanje usposobljenosti Pume za primer migrantskega vala

T.L./STA
16. 6. 2018, 11.11
Posodobljeno: 16. 6. 2018, 11.14
Deli članek:

Vajo so s 25. junija, ko je v Sloveniji praznik dan državnosti, preložili na 26. junij. Avstrijski minister želi preveriti, ali je nova enota Puma pripravljena.

Bobo
Slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je sicer v sredo v pismu Kicklu izrazila nasprotovanje vaji.

Avstrija je po protestih iz Slovenije za en dan preložila načrtovano veliko vajo varovanja meje v Špilju, na kateri naj bi sodelovalo več sto policistov in vojakov. Vajo so s 25. junija, ko je v Sloveniji praznik dan državnosti, preložili na 26. junij, je v petek poročal avstrijski časnik Kurier.

Da so se odločili za preložitev vaje, je za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdilo tudi notranje ministrstvo na Dunaju. Razlog za preložitev je, da je v ponedeljek, 25. junija, v Sloveniji praznik, so navedli.

Vendarle pa na Dunaju vztrajajo pri izvedbi vaje. Na njej želi avstrijski notranji minister Herbert Kickl, ki prihaja iz vrst skrajno desnih svobodnjakov, preveriti, ali je nova enota za varovanje meje Puma pripravljena, da obvlada morebiten nov naval migrantov na avstrijsko mejo, navaja Kurier na svoji spletni strani.

Ministrica v odhajanju protestira

Slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je sicer v sredo v pismu Kicklu izrazila nasprotovanje vaji tako zaradi dejstva, da naj bi del te vaje potekal na slovenskem ozemlju, kot tudi, ker bi imel ta "prikaz množičnega prihoda nezakonitih migrantov s slovenske strani na avstrijsko neizogibno zelo negativen učinek v Sloveniji, verjetno pa tudi v Avstriji", so v sredo sporočili z notranjega ministrstva.

Ministrica je tudi poudarila, da ta vaja "ne bo v ničemer prispevala k dobrim odnosom med našima državama ali k skupnim prizadevanjem za obvladovanje migrantske situacije v regiji".

Ocenila je tudi, da Avstrija pretirava, in poudarila, da Slovenija uspešno in učinkovito brani zunanjo schengensko mejo in si prizadeva, da se migrantski val iz let 2015 in 2016 ne bi ponovil. Dokaz tega je tudi dejstvo, da so avstrijski organi Sloveniji letos vrnil 13 oseb, lani v celem letu pa 39, je še poudarila ministrica v pismu Kicklu.