V zadnjih 25 letih se je stalilo okoli 3 bilijone ton ledu na Antarktiki, tako po poročanju nemškega medija DW piše v nedavni obsežni študiji. Taljenje se je od leta 2012 povišalo za trikrat in dvignilo nivoje morja za rekordne 3 milimetre v petih letih. Od začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja do danes, se je nivo morja dvignil za skoraj osem milimetrov.
Študija, nedavno objavljena v znanstveni reviji Nature, kaže da je med letoma 1992 in 2011 Antarktika v povprečju ‘izgubila’ kar 76 milijard ton ledu na leto. Med letoma 2012 in 2017 pa se je letna ‘izguba’ ledu potrojila. Gladina morja se tako, samo zaradi taljenja Antarktičnega ledu, vsako leto dvigne za 0,6 milimetra.
- Antarktika se topi: v oceanu bilijon ton težka ledena gora
- Vas zanima delo na Arktiki in Antarktiki? Zdaj imate priložnost
- Antarktika postaja zelena!
Študija, ki so jo vodile Evropska vesoljska agencija in Nasa, je najobsežnejša študija te vrste do danes. Znanstveniki so uporabili podatke iz 24 satelitov, v raziskavi pa je sodelovalo 80 znanstvenikov iz vsega sveta.
“Pod naravnimi pogoji ni izgube ledene odeje,” opozarja raziskovalec Andrew Shepherd iz britanske univerze v Leedsu. “Za to dogajanje ni drugih možnih vzrokov kot podnebne spremembe.”
Približno 70 odstotkov taljenja Antarktičnega ledu se sicer dogaja na zahodni Antarktiki. “Del zahodne Antarktike je v stanju propada,” pa opozarja Ian Joughin iz ameriške Univerze v Washingtonu. Zahodni del Antarktike je od leta 2012 izgubil namreč kar 175 milijard ton ledu letno.