Biser, ki je znan pod imenom Speči lev zaradi svoje značilne oblike, je najverjetneje nastal v prvi polovici 18. stoletja v kitajskih vodah, domnevno v Biserni reki.
Po navedbah avkcijske hiše Venduehuis biser tehta 12 gramov in je dolg skoraj sedem centimetrov, zaradi česar sodi med tri največje znane bisere sveta.
Biser, čigar vrednost so ocenili od 340.000 do 540.000 evrov, je za 320.000 evrov kupil neimenovani japonski trgovec.
Leta 1765 je nizozemski trgovec iz podjetja United East Indies biser z ladjo pripeljal v mesto Batavia, ki je danes indonezijska prestolnica Džakarta. Biser je nato prišel v roke računovodje omenjenega podjetja Hendrika Coenraada Sanderja. Po njegovi smrtni so biser leta 1778 prodali na dražbi v Amsterdamu in takrat ga je v last dobila Katarina Velika. Vse do leta 1796 je bil razstavljen v Ermitažu v Sankt Peterburgu. V nemirnih časih, ki so sledili njeni smrti, je biser izginil in se kasneje pojavil na Poljskem.
Leta 1865 ga je pridobil nizozemski zlatar in je ostal v lasti njegove družine štiri generacije, dokler ga ni leta 1979 kupila Amsterdamska biserna družba, ki ga je nameravala raziskati in pojasniti vso njegovo zgodovino.