Svet

Rojeva se nov velikan: Zelena luč za 62,5 milijarde dolarjev vreden prevzem

S.R./STA
29. 5. 2018, 20.59
Posodobljeno: 29. 5. 2018, 21.04
Deli članek:

Ameriško pravosodno ministrstvo je danes nemškemu kemijsko-farmacevtskemu koncernu Bayer odobrilo prevzem ameriškega agrikemičnega in biotehnološkega podjetja Monsanto pod določenimi pogoji.

Profimedia
Bayerju se je s tem odprla pot za več kot 60 milijard dolarjev vreden prevzem.

Družbi sta z ministrstvom dosegli dogovor, s katerim se odpravljajo pomisleki ameriške vlade glede škodljivosti prevzema za konkurenco na trgu, od katere imajo korist potrošniki in kmetje, so zapisali na ministrstvu.

Bayer bo s prevzemom, ki ga je napovedal septembra 2016 in bo vreden okoli 62,5 milijarde dolarjev, postal svetovno vodilni ponudnik pripravkov za varstvo rastlin in za tretiranje semen. Gre za doslej največji prevzem kakšnega nemškega koncerna v tujini.

Dogovor po navedbah ministrstva med drugim predvideva največjo prodajo premoženja ob kakšnem prevzemu v ZDA doslej. Med pogoji je namreč prodaja Bayerjevega premoženja v višini okoli devet milijard dolarjev, med drugim skoraj celotne Bayerjeve dejavnosti pripravkov za tretiranje semen. 

"Potrdilo ameriškega ministrstva za pravosodje nas je približalo oblikovanju vodilne družbe v kmetijstvu," je v izjavi, objavljeni na spletni strani Bayerja, zapisal glavni izvršni direktor Bayerja Werner Baumann in dodal, da želijo pomagati kmetom po vsem svetu pridelovati bolj hranljivo hrano na bolj trajnosten način. 

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Čakajo še na Mehiko in Kanado

Bayer že ima soglasja varuhov konkurence v EU in nekaterih drugih državah, kot so Kitajska, Južna Afrika in Brazilija. Čaka še odločitve regulatorjev v Mehiki in Kanadi.

Evropska komisija je prevzem odobrila marca letos, tudi pod določenimi pogoji. Bayer se je med drugim zavezal k odprodaji omenjene dejavnosti, za kar se je dogovoril z BASF. Posel je po navedbah AFP vreden 7,6 milijarde evrov, Evropska komisija pa je danes v ločeni objavi prodajo koncernu BASF potrdila. Bayer se je zavezal tudi k ohranjanju konkurence na področju digitalnega kmetijstva. 

Baumann je v izjavi pojasnil, da bo po izpolnitvi pogojev Bayer postal edini delničar Monsanta. Družbo bodo v Bayer integrirali takoj, ko bo izpeljana prodaja dejavnosti na področju semen in pesticidov nemškemu koncernu BASF, kar se predvidoma zgodilo v dveh mesecih.