Dolgoletna blokada

Se bodo po desetletjih spora končno dogovorili glede imena države?

B.K.
1. 9. 2017, 09.38
Posodobljeno: 1. 9. 2017, 10.17
Deli članek:

Zunanja ministra Makedonije in Grčije sta se dogovorila, da bosta državi ponovno oživili pogovore o uradnem imenu Makedonije.

Reuters
Makedonski zunanji minister Nikola Dimitrov (desno) z grškim kolegom Nikosom Kotziasom.

Makedonski zunanji minister Nikola Dimitrov je na novinarski konferenci po zaključku sestanka z grškim kolegom v makedonski prestolnici Skopje poudaril, da je nujno, da Grčija prepozna novo realnost po zadnjih volitvah v Makedoniji, ko je prišlo do zamenjave vladajoče politične elite. Ta nova realnost bi se naj odražala v “iskreni želji” po dobrih odnosih z Atenami.

“Pričakujemo in upamo na pomoč v zvezi z Evropsko intergacijo in želimo, da drug v drugem vidimo prijatelja in zaveznika, ne pa da se skušamo prelisičiti,” je dejal Dimitrov.

grawe, zavarovanje, zavarovalnica, zivljenjsko-zavarovanje

Gospodarstvo

Vas zanima edinstvena priložnost s stabilnimi donosi in nizkim tveganjem?

Njegov grški kolega Nikos Kotzias je zatrdil, da želi Grčija videti, da bi se  ta “ljuba severna država priključila Natu in Evropski uniji – a da se to zgodi, mora spoštovati pravila EU in Nata.” Kotzias se je nanašal na načela konsenza vseh držav članic, za vstop druge države članice. S tem mehanizmom Grčija že dolga leta blokira makedonsko pot k evro-atlantskim integracijam.

Grčija in Makedonija sta v konfliktu že več kot 25 let in to zaradi imena Makedonija, ki po mnenju grčije kaže na njene ozemeljske težnje po severni grški regiji z istim imenom. Grčija zato že od leta 1991 blokira mednarodno priznanje Makedonije pod tem imenom in zavira vstop te države v evro-atlantske strukture.

Pogovori se bodo, če bo šlo vse po načrtih, začeli jeseni, po lokalnih volitvah v Makedoniji.