Znanstveniki potrdili

Lansko leto je bilo najtoplejše doslej

M.K/STA
11. 8. 2017, 08.44
Posodobljeno: 11. 8. 2017, 09.43
Deli članek:

Ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) je v najnovejšem poročilu o podnebju ugotovila, da je bilo lansko leto najtoplejše doslej v zgodovini človeštva, morska gladina je najvišja, ledeniki na severnem in južnem tečaju pa najmanjši doslej.

Profimedia
Podnebne spremembe

Krive naj bi bile podnebne spremembe zaradi človeških dejavnosti in vremenski pojav El Nino v Tihem oceanu, ki vpliva na vreme po svetu in je bil lani nenavadno velik. Poročilo so za NOAA pripravili znanstveniki z vsega sveta, objavljeno pa je v glasilu Ameriškega meteorološkega društva.

Meritve med drugim ugotavljajo, da je bila osmina Zemlje lani izpostavljena hudi suši, narasla je količina padavin, več je bilo poplav ter vročinskih valov. Najhujši je zajel Indijo. Gladina morja se je od leta 2015 dvignila za 3,4 milimetra, kar je že šesta letna rast zapored.

NOAA

Svet je lani prizadelo 93 tropskih ciklonov (13 odstotkov več kot običajno) med katerimi je bil najhujši orkan Matthew, ki je na Haitiju zahteval 1000 smrtnih žrtev. Ledeniki na južnem in severnem tečaju so se skrčili že 37. leto zapored, tokrat v povprečju za meter. Izmerjene so bile tudi najvišje koncentracije ogljikovega dioksida v ozračju, odkar obstaja človeštvo.

Reuters
Veliko držav že plačuje ceno podnebnih sprememb z vročinskimi valovi, sušami in poplavami.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Bela hiša ne verjame znanstvenikom

Pred tem je v sredo časopis New York Times objavil del nacionalne ocene o podnebju, ki jo mora od leta 1990 naprej po naročilu kongresa na vsaka štiri leta sestaviti 13 ameriških vladnih agencij. Bela hiša je predčasno objavo poročila nemudoma kritizirala, saj predsednik Donald Trump ne verjame, da ima človek kaj veliko opraviti s podnebnimi spremembami.

Nacionalna akademija znanosti je poročilo že pregledala in ga potrdila, ena od agencij vlade, ki bi morala dati zeleno luč pa je Pruittova EPA, kjer v znanost več ne verjamejo, ali pa v primeru potrebe naročijo "lastno znanost".

Poročilo opozarja, da ZDA že plačujejo ceno podnebnih sprememb z vročinskimi valovi, sušami in poplavami. Konsenz znanstvenikov 13 vladnih agencij je, da so dokazi za človeški vpliv na podnebne spremembe nedvoumni. Da skozi dolga leta opazovanja naravnih ciklov niso našli ničesar, kar bi na drugačen način razložilo to, kar se danes dogaja s podnebjem. Poročilo pri tem citira več tisoč znanstvenih študij. "Dokazov o spreminjanju podnebja od atmosfere do morskega dna je na pretek," pravi poročilo.

Poročilo dodaja, da je bilo 15 od zadnjih 16 let najtoplejših v človeški zgodovini, da se bodo morske temperature v naslednjih desetletjih dvignile za 1,4 stopinje Celzija četudi se krepko zmanjša onesnaževanje ozračja z ogljikom.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Huckabee Sanders je napadla New York Times, da je objavil poročilo preden je njegovo vsebino preveril pri Beli hiši ali zveznih vladnih agencijah, ki se ukvarjajo s podnebno in okoljsko politiko. Komentarja na samo poročilo pa ni želela podati.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja