ZDA so uvedle sankcije proti venezuelskemu predsedniku Nicolasu Maduru in ga po nedeljskih volitvah označili za "diktatorja".
Na tiskovni konferenci, ki je sledila objavi informacije o uvedbi sankcij, so v Beli hiši zagotovili, da sankcije niso usmerjene proti venezuelskim državljanom. Razmere v državi bodo "pozorno spremljali", so se pa pred uvedbo sankcij posvetovali z drugimi zavezniki.
Dan po spornih venezuelskih volitvah v ustavodajno skupščino so ZDA uvedle sankcije proti venezuelskemu predsedniku Maduru. Kot je sporočilo finančno ministrstvo v Washingtonu, so s sankcijami zamrznili morebitno Madurovo premoženje v ZDA, ameriškim državljanom pa prepovedali poslovanje z njim, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Nedeljske nezakonite volitve so dokaz, da je Maduro diktator, ki ne upošteva volje venezuelskega ljudstva," je sporočil ameriški finančni minister Steven Mnuchin.
Smrt več kot 110 ljudi
Maduro kljub krvavim protestom, v katerih je bilo v zadnjih mesecih ubitih več kot 110 ljudi, načrtuje reformo ustave, ki bo po ocenah kritikov državo spremenila v diktaturo.
Volilna komisija trdi, da se je nedeljskih volitev, na katerih so izbirali 545 članov ustavodajne skupščine, udeležilo 8,1 milijona ljudi. Opozicija, ki je volitve bojkotirala, po drugi strani trdi, da je glasovalo le okoli 2,5 milijona Venezuelcev. Volitve je zasenčilo nasilje, v katerem je po navedbah opozicije umrlo 16 ljudi, po navedbah venezuelskega generalnega tožilstva pa deset.