Poljska pravosodna reforma

Opomin iz Bruslja: sporna upokojitvena starost sodnikov

D. B./STA
29. 7. 2017, 17.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Evropska komisija je danes sprožila pravni postopek proti Poljski zaradi sporne pravosodne reforme. Kot so sporočili iz Bruslja, so Varšavi poslali pisni opomin, potem ko je bil v petek v poljskem uradnem listu objavljen zakon o splošnih sodiščih. Poljske oblasti imajo za odgovor en mesec časa.

Profimedia
Slovenska sodišča se spopadajo s prostorsko stisko.

Če se Poljska v roku ne bo odzvala na pisni opomin, sledi v sklopu postopka zaradi kršenja evropske zakonodaje drugi opomin in nato tožba na Sodišču EU.

Komisijo v zakonu o splošnih sodiščih, ki je eden od štirih v sporni pravosodni reformi, najbolj skrbi diskriminacija po spolu. Zakon namreč za sodnice določa upokojitveno starost 60 let, za sodnike pa 65 let, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo.

Bruselj v opominu izraža tudi zaskrbljenost ob dejstvu, da ima po zakonu poljski pravosodni minister možnost podaljšati mandat sodnikom, ki so že dosegli upokojitveno starost.

Bruselj v opominu izraža tudi zaskrbljenost ob dejstvu, da ima po zakonu poljski pravosodni minister možnost podaljšati mandat sodnikom, ki so že dosegli upokojitveno starost, pa tudi odstaviti ali imenovati predsednike splošnih sodišč. Komisija meni, da bo to zmanjšalo neodvisnost poljskih splošnih sodišč.

Postopek proti Poljski neutemeljen

Poljski minister za evropske zadeve Konrad Szymanski je v odzivu za poljsko tiskovno agencijo PAP dejal, da je postopek proti Poljski neutemeljen. Vodja urada poljskega predsednika Krzysztof Szczerski pa je menil, da je Evropska komisija "izbrala pot, ki ne vodi nikamor".

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Reuters
Pravosodna reforma obsega štiri predloge. Dva - o nacionalni pravosodni šoli in o ureditvi rednih sodišč - je poljski predsednik Andrzej Duda že podpisal.

Prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans pa je v petek poslal pismo poljskemu zunanjemu ministru Witoldu Waszczykowskemu, v katerem ga skupaj z ministrom za pravosodje Zbigniewom Ziobronom ponovno vabi na srečanje v Bruselj, so danes še sporočili iz Evropske komisije.

Pravosodna reforma obsega štiri predloge. Dva - o nacionalni pravosodni šoli in o ureditvi rednih sodišč - je poljski predsednik Andrzej Duda že podpisal, na zakona o pravosodnem svetu in vrhovnem sodišču pa je v ponedeljek napovedal veto. Sporna reforma je na Poljskem sprožila množične proteste.

Evropska komisija je nekatere ukrepe proti Poljski zaradi sporne pravosodne reforme sprejela že v sredo, ni pa se še odločila za uporabo 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic. Tega bo po napovedih sprožila, če bo Poljska sprejela ukrepe za razrešitev ali prisilno upokojitev sodnikov vrhovnega sodišča.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost