"Lahko potrdim, da smo zaznali izstrelitev balistične rakete iz Severne Koreje," je medijem dejal Davis. Dodal je, da dogodek še preučujejo in da bodo kmalu imeli več informacij.
Izstrelitev sta kasneje potrdila tudi južnokorejska vojska in japonski premier Shinzo Abe. V Tokiu in Seulu so tako že sklicali srečanje nacionalnih varnostnih svetov.
Raketo so izstrelili iz province Jagang, pristala pa je v Japonskem morju, je poročala južnokorejska tiskovna agencija Yonhap, ki se sklicuje na predstavnike južnokorejske vojske. Podatkov o dolžini leta sicer še nimajo.
Japonski premier je medtem dejal, da obstaja možnost, da je pristala v japonski izključni gospodarski coni. "Takoj bomo preučili in storili vse za varnost naših ljudi," je izpostavil Abe.
Ameriška vojska in Južna Koreja sta v minulih dneh opozorili, da se Pjongjang morda pripravlja na nov raketni preizkus, pri čemer bi lahko šlo za medcelinsko balistično raketo ali raketo srednjega dosega.
Gre za 14. severnokorejski preizkus rakete letos. Pjongjang je v začetku meseca prvič uspešno preizkusil tudi medcelinsko raketo hwasong-14, ki bi lahko dosegla Aljasko ali Havaje v ZDA.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
ZDA so po izstrelitvi rakete na ameriški državni praznik 4. julija ZN pozvale k novim sankcijam, vendar Rusija in Kitajska, ki ostaja zadnja večja zaveznica Pjongjanga, nista pokazali navdušenja. Tokio, Seul in Washington pa so okrepili tudi pritisk na Peking.
Ameriški senat je v četrtek z 98 proti dvema glasovoma podprl predlog zakona o novih sankcijah proti Severni Koreji, Rusiji, Iranu, ki ga je pred tem prav tako s prepričljivo večino že v torek podprl predstavniški dom.
ZDA in Južna Koreja razmišljata o "možnostih vojaškega odgovora"
Vodilni predstavniki vojska ZDA in Južne Koreje razpravljajo o možnostih vojaškega odgovora po izstrelitvi severnokorejske rakete, ki naj bi bila po navedbah ZDA medcelinska balistična raketa. V Moskvi so sicer medtem ocenili, da naj bi šlo za raketo srednjega dosega.
Načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA, general Joe Dunford, in admiral Harry Harris, ki poveljuje ameriški vojski v Tihem oceanu, sta se tako že pogovarjala z načelnikom generalštaba južnokorejske vojske, generalom Lee Sun Jinom.
"Med telefonskim pogovorom sta Dunford in Harris izrazila trdno zavezo zavezništvu med ZDA in Južno Korejo," so ob tem še sporočili iz štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA. Dodali so, da so trije poveljniki razpravljali tudi o možnostih vojaškega odgovora.