Slavni kos lanene tkanine, v katero naj bi bil po smrti na križu domnevno ovit veliki mučenik Jezus, ki naj bi umrl za naše grehe, kristjani po svetu že od nekdaj častijo kot sveto relikvijo.
Je na njem dejansko odtis obraza Jezusa Kristusa?
Mnenja so deljena tudi v stroki. Njegovo avtentičnost že leta proučujejo strokovnjaki po vsem svetu. Nekoliko bolj gorečni med njimi zdaj v novi raziskavi trdijo, da so v prtu odkrili prisotnost visokega deleža kreatinina in feritina, torej dveh snovi, pogosto prisotnih pri bolnikih, ki so bili podvrženi hudim telesnim travmam ali mučenju. S tem zavračajo tezo, da se je pri tem prtu nekdo preprosto poigral s čustvi kristjanov in nanj poteze zgolj naslikal. Ne gre za ponaredek, pravijo.
Zelo majhni delci, prisotni na laneni tkanini, pripovedujejo zgodbo velikega trpljenja, je dejal Elvio Carlino, raziskovalec na inštitutu za kristalografijo v italijanskem Bariju. Ti »nanodelci« so imeli »posebno strukturo, velikost in razporeditev,« pa je dodal profesor z Univerze v Padovi Giulio Fanti, ki pravi, da ti delci niso značilni za kri zdrave osebe ter da »prisotnost teh bioloških nanodelcev, ki so jih odkrili med poskusi, kažejo, da je moški, ovit v torinski prt, umrl nasilne smrti.«
Svoja nedavna dognanja in meritve so objavili v ameriški strokovni reviji PlosOne, članek pa opremili z naslovom “New Biological Evidence from Atomic Resolution Studies on the Turin Shroud,” poroča italijanski časnik La Stampa. V članku zavračajo tezo, da gre za srednjeveški ponaredek. Značilnosti teh delcev ne morejo biti posledica različnih nanosov skozi stoletja, trdi Fanti.
»Do teh ugotovitev smo lahko prišli šele na podlagi nedavno razvitih metod na področju elektronske mikroskopije,« je pojasnil Carlino. Študijo so skupaj izvedli inštitut Istituto Officina dei Materiali v Trstu, inštitut za kristalografijo v Bariju in oddelek za industrijski inženiring z Univerze v Padovi.