Nasilje na ulicah

FOTO in VIDEO: Notranji minister oster: So kot neonacisti in islamisti

T.L./STA
10. 7. 2017, 19.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

V Hamburgu, kjer se je v soboto končal vrh skupine G20, so več dni zaporedoma potekale demonstracije, več se jih je ponoči sprevrglo v nasilne demonstracije in spopade protestnikov s policijo.

Profimedia
Uničenje

Nemški notranji minister Thomas de Maiziere je danes označil ljudi, ki so sodelovali na številnih nasilnih protestih v času vrha G20 v Hamburgu za "zaničljive, nasilne, kriminalne skrajneže, točno take kot so neonacisti in islamisti". Kritiziral je njihovo nasilno obnašanje in dodal, da to niso aktivisti ali nasprotniki G20.

Postavil se je v bran policije, ki se ji je tudi zahvalil za delo. "Kar ste doživeli, ne boste zlahka pozabili. To velja tudi za tiste, ki so jih odnesli brez poškodb," je dejal de Maiziere o številnih policistih, ki so bili ranjeni v nasilnih protestih. Dva sta še vedno na zdravljenju v bolnišnici, piše spletni portal nemškega tednika Focus.

Profimedia
Predsednik Frank-Walter Steinmeier in hamburški župan Olaf Scholz na obisku pri ranjenem policistu.

Uničevanje trgovin, zažiuganje avtov in metanje steklenic

V Hamburgu, kjer se je v soboto končal vrh skupine G20, so več dni zaporedoma potekale demonstracije, več se jih je ponoči sprevrglo v nasilne demonstracije in spopade protestnikov s policijo. Protestniki so uničevali trgovine in izložbe, zažigali avtomobile in barikade ter metali steklenice. Policija je odgovorila z vodnimi topovi. Skupaj je bilo od četrtka, ko so se začeli protesti, ranjenih več sto policistov.

Minister je zagotovil, da bodo tovrstni dogodki še vedno organizirani v velikih mestih. "Ne bomo dopustili, da storilci odločajo, kdaj in kje bodo potekala tovrstna srečanja," je dejal.

"Nasilneži iz Nemčije in Evrope ne morejo zase terjati nikakršnih političnih motivov," je dodal po poročanju nemškega časnika Tagesspiegel.

Profimedia

Glede izbruha številnih nasilnih protestov je pojasnil, da so bila nasilna dejanja načrtovana že v naprej. Veliko naj bi jih prišlo tudi iz tujine, govoril je o trimestni številki. Nasilneži so potovali brez opreme in ločeno. Stvari, ki so jih uporabljali za uničevanjem med protesti in proti policistom, so čez mejo prevažali v manjših skupinah. "Računamo, da so priprave najverjetneje levih skrajnežev trajale od leta do dveh," je dodal po poročanju Focusa.

Tudi nemški pravosodni minister Heiko Maas je bil kritičen do nasilnih protestov. Po povzemanju nemške tiskovne agencije dpa je v časniku Bild pozval k oblikovanje primerne evropske baze s področja ekstremizma, ki bi "pomagala oblastem dobiti boljši pregled in zavrniti ljudi pri vstopu v državo".

Policija v Hamburgu je danes sporočila, da bodo oblikovali preiskovalno komisijo. Kot je pojasnil hamburški senator za notranje zadeve Andy Grote se morajo po protestih ukvarjati s številnimi težavami, med drugim se sprašujejo, kdo vse je odgovoren za izbruhe nasilje in tudi, kdo je nasilneže povabil v Hamburg.

Profimedia

V priporu 51 ljudi, eden osumljen poskusa umora

Po podatkih tožilstva v Hamburgu je v preiskovalnem priporu 51 ljudi, ki jih sumijo kaljenja miru, povzročitve poškodb, upiranja oblastem in uničevanja lastnine. 27-letnega Nemca sumijo celo poskusa umora, saj je skušal z laserjem namerno zaslepiti pilota policijskega helikopterja in pri tem premislil tudi možnost, da bo helikopter strmoglavil. Tožilstvo je vsega skupaj sicer izdalo 85 zapornih nalogov.

Na kritike na račun nemške policije se je danes odzval tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki je dejal, da ne razume kritik. "Hamburški in nemški policiji bi se rad zahvalil za njihov delo na vrh G20. Kritike niso upravičene," je v Bruslju dejal Juncker.

"Vsak policist je tvegal svoje življenje. To zasluži priznanje in ne kritiko," je še dejal predsednik Evropske komisije in dodal, da si spoštovanje in priznanje zaslužijo tudi meščani Hamburga, ki so v nedeljo pomagali pri čiščenju in pospravljanju mesta. Pohvalil je tudi gostiteljico vrha, nemško kanclerko Angelo Merkel. "Kanclerka je delo vodila s preudarnostjo in odločnostjo. Kompliment," je še dejal Juncker.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu