Srečanje treh morij je namenjeno krepitvi sodelovanja 12 držav na območju med Baltikom, Jadranom in Črnim morjem. Pobuda povezuje Litvo, Latvijo, Estonijo, Poljsko, Češko, Slovaško, Madžarsko, Avstrijo, Hrvaško, Slovenijo, Romunijo in Bolgarijo. Gre za drugo vrhunsko srečanje pobude, potem ko so se voditelji in predstavniki udeleženih držav avgusta lani sestali na dvodnevnem forumu v Dubrovniku.
URESNIČEVANJE SKUPNIH CILJEV
Kot navajajo v uradu predsednika republike, se bo Pahor srečanja na Poljskem udeležil na povabilo poljskega predsednika Andrzeja Dude in hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović, ki stojita za oblikovanjem pobude. Ta je namenjena krepitvi srednjeevropskega sodelovanja in povezovanja severa in juga – od Baltskega do Jadranskega in Črnega morja. Cilj naj bi bilo oblikovanje neformalne platforme za krepitev politične podpore projektom, ki so v skupnem interesu sodelujočih držav, EU in celotne transatlantske skupnosti. Glavne prioritete pobude so razvoj transportnih povezav v okviru regije, ki bodo prispevale k njeni nadaljnji integraciji in povezljivosti z EU, uresničitev ciljev energetske politike EU, spodbujanje gospodarskega sodelovanja med državami regije ter zagotavljanje sinergije s politikami EU, navajajo v uradu.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
PRIDE TUDI TRUMP
Zasedanja se bo udeležilo vseh dvanajst držav pobude, ki jih bodo predstavljali predsedniki Poljske, Hrvaške, Bolgarije, Litve, Latvije, Romunije, Madžarske, Slovaške, Estonije in Slovenije, predsednik vlade Češke ter visoki predstavnik Avstrije. Gost zasedanja, ki bo namenjeno tudi razpravi o transatlantskih odnosih, bo tudi ameriški predsednik Trump. Na svoji drugi poti v tujino prihaja v Evropo na vrh skupine G20, ki bo v pretek in soboto v Hamburgu.
KOLINDA BO IZKORISTILA PRILOŽNOST
Kot so napovedali v Washingtonu, se bo Trump ločeno srečal z gostiteljem srečanja, poljskim predsednikom Dudo, ter sogostiteljico, hrvaško predsednico Grabar-Kitarovićevo. Po neuradnih navedbah hrvaških diplomatskih virov bo hrvaška predsednica Trumpa seznanila tudi s hrvaškimi stališči glede arbitražne sodbe o meji s Slovenijo. Trump naj bi se sicer v pogovoru z ostalimi voditelji 12 srednjeevropskih, baltskih in zahodnobalkanskih držav osredotočil predvsem na razvoj infrastrukture in energetske varnosti.