200 izginulih

Ali ubijajo v mednarodnih vodah, ker pač lahko?

Urban Klančnik
24. 6. 2017, 07.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Pred kratkim smo poročali, da je s križarke v Jadranskem morju izginila Brazilka, ki naj bi padla prek ograje. A je resnica najverjetneje precej bolj strašljiva.

Facebook
Rebecca naj bi bila žrtev spolnega napada in morda tudi umora.

Nesrečno Brazilko, ki je bila na križarki zaposlena, sta včeraj iskali tako italijanska kot hrvaška obalna straža, a je do zaključka naše redakcije nista našli. Žal je možnost, da bi jo našli živo, čedalje manjša. Uradna zgodba pravi, da je nesrečna ženska padla prek ograje, a skoraj nihče ne verjame tej razlagi. Od leta 2000 je na raznih križarkah izginilo že več kot 200 ljudi in prav vsi naj bi padli prek ograje. V večini primerov gre za zaposlene na ladjah, ki imajo dovolj izkušenj, da se jim kaj takšnega ne more kar tako pripetiti.

Molk korporacije Disney

Ann in Mike Coriam bosta morda vendarle izvedela, kaj se je zgodilo s hčerko.

Eden najbolj znanih primerov v zadnjem času je izginotje Britanke Rebecce Coriam, ki je izginila leta 2011. Rebecca je delala na križarki v lasti korporacije Disney, in sicer kot varuška, ki je pazila na otroke, 22. marca 2011 pa je skrivnostno izginila. Starša Ann in Mike Coriam že šest let čakata na odgovor, kaj se je zgodilo z njuno hčerko, a zadovoljivega odgovora nista dobila. Lastniki ladje so podali več teorij, a z nobeno niso mogli prepričati staršev o tem, kaj se je zgodilo. Dejali so, da je Rebecca napravila samomor, nato so trdili, da je padla z ladje med nenadno nevihto. Celotna križarka je prepredena z varnostnimi kamerami, a na nobeni ni posnetka nesrečne 24-letnice pred smrtjo. Seveda bi lahko Rebecca vedela, kje točno so kamere in se jim izognila, a so starši prepričani, da pri Disneyju skrivajo posnetke, na katerih bi videli, kaj se je v resnici zgodilo.

Profimedia
Vodstvo naj bi skrilo posnetke, ki bi razjasnili, kaj se je zgodilo.

Zadnji posnetek

Vsako leto se na križarjenja poda okoli 25 milijonov ljudi in uživajo brezskrbne počitnice, a tovrstne stvari pač na vse skupaj mečejo slabo luč.

Rebecco je varnostna kamera sicer posnela kakšno uro, preden je izginila. Bila je štiri nadstropja pod palubo in videti je bilo, kot da je v nekakšnih težavah ali da se nekoga boji. Pred kratkim sta spregovorila tudi dva sodelavca na ladji, dejala sta, da je bila Rebecca žrtev spolnega napada, preden je izginila. Po informacijah britanskih medijev naj bi jo napadla moški in ženska (imeni sta znani, a ju policija še ne želi razkriti), policija pa že preiskuje nove informacije.

Zasebni detektivi

Trenutno preiskovalci sumijo, da je bila Rebecca posiljena, nato pa še umorjena, možno je tudi, da je zaradi travmatične izkušnje napravila samomor. 

Starša sta najela skupino zasebnih detektivov, saj je bil primer za korporacijo Disney tako rekoč takoj zaključen. Po njihovem mnenju je šlo ali za nesrečo ali za samomor. Gotovo niso želeli medijskega pompa, saj svoje križarke oglašujejo kot izjemno prijazne družinam in predvsem varne. In detektivi, ki se s primerom ukvarjajo, so prepričani, da vodstvo zelo dobro ve, kaj se je zgodilo usodnega dne, a tega ne želi razkriti in naj bi zaradi tega tudi odstranilo posnetke varnostnih kamer.

Ni edini primer

Kot že rečeno, je od leta 2000 na podobnih luksuznih križarkah izginilo več kot 200 ljudi. Grozljivo je dejstvo, da preiskovalci zelo težko preiskujejo tovrstne primere, še posebno če se zgodijo v mednarodnih vodah, kjer ni pravih pristojnosti. Poleg tega zelo redko najdejo trupla in tako ne morejo potrditi vzroka smrti. Tako je leta 2011 na križarjenju Red Sea Cruise izginil 63-letni John Halford. John je zvečer pred izkrcanjem spakirani kovček pustil pred hotelsko sobo, odšel na pijačo v bar in nato brez sledu izginil. Tudi v tem primeru so vse skupaj odpravili s tem, da naj bi šlo za samomor, a glede tega ni nobenih dokazov. Tudi njegova žena je povedala, da ne verjame, da bi lahko John napravil samomor.

V mednarodnih vodah te ne varuje nihče

Profimedia
Ko je enkrat križarka v mednarodnih vodah, ni več pod zaščito nobene države.

Mnogi vidijo počitnice na križarki kot brezskrben dopust, brez težav, ki jih povzročijo letališča, meje in tako naprej. In res je, da gre na splošno za zelo varen način potovanja. A se je treba zavedati, da v trenutku, ko zapluje križarka v mednarodne vode, zapluje v »državo«, kjer ni policije. Pristojnosti nad zločini na ladjah v mednarodnih vodah ima država, v kateri je ladja registrirana.

Zaradi davkov je večina luksuznih križark registriranih v državah, ki so za to priročne. To so Panama, Libija, Bermudi in tako naprej. Križarka s katere je izginila Rebecca, je registrirana na Bahamih, kjer policije izgubljena študentka niti malo ne zanima. Tako je v praksi: če se na križarki zgodi umor, posilstvo, kraja, lahko osebje brez težav počisti kabino, odstrani kakršnekoli dokaze in odloži iskanje potencialnih prič in storilcev. V času, ko na ladjo pride preiskovalna ekipa, je praktično nemogoče priti do kakršnegakoli dokaza.

Poleg tega križarke preprosto ne morejo izvršiti iskanja na morju in plujejo naprej brez kakršnekoli odgovornosti. V primeru Rebecce je korporacija Disney na ladjo pripeljala zgolj enega preiskovalca, da je zaslišal 2400 potnikov in 1000 članov posadke. S seboj ni imel nobene forenzične opreme, po nepotrjenih informacijah pa naj bi opravil intervjuje z le nekaj člani posadke. Že to pove, da dejansko niso želeli preiskati primera, in morda celo nakazuje, da res vedo, kaj se je zgodilo, a so vse skupaj pometli pod preprogo. Ne nazadnje, kaj pa je življenje ene študentke v primerjavi z milijonskimi dobički, ki jih kujejo vsako leto?!