Katar je bil davi nepričakovano deležen diplomatske ofenzive. Savdska Arabija, Združeni arabski emirati, Bahrajn, Jemen in Egipt so namreč usklajeno prekinile vse diplomatske odnose s Katarjem. Vzrok za tovrstno odločitev je katarska podpora terorizmu, omenjene države namreč Katar obtožujejo, da podpirajo Islamsko državo, Al Kaido in Muslimansko bratstvo.
Hkrati so države sporočile, da zapirajo svoje meje s Katarjem. V 24 urah naj bi vse tri države prekinile tako zračne, kopenske in morske povezave s Katarjem. Tako Savdska Arabija, Združeni arabski emirati kot Bahrajn so tudi pozvali državljane Katarja, da v 14 dnevih zapustijo dotično državoa.
Kot so ob tem še objavili, je vzrok za diplomatsko ofenzivo štirih držav "neprestana podpora Katarja terorizmu v Jemnu in Siriji".
Tesne zaveznice ZDA
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Poteza predstavlja resen razkol med vplivnimi zalivskimi državami, ki so obenem tudi tesne zaveznice ZDA. Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je v odzivu pozval države, naj razrešijo razlike med sabo.
"Vsekakor spodbujamo vse strani, da se skupaj usedejo in se pogovorijo o razlikah," je dejal v Sydneyju. "Menimo, da je pomembno, da članice Sveta za sodelovanje zalivskih držav (GCC) ostanejo enotne," je dodal.
Ločeno je tudi koalicija držav pod vodstvom Savdske Arabije, ki se že dve leti bojuje proti upornikom v Jemnu, sporočila, da Katar ni več dobrodošel v njenih vrstah, češ da podpira teroristične organizacije. V okviru koalicije je Katar poslal svoja vojaška letala v pomoč pri obstreljevanju hutijskih upornikov.
Kot je dejal Tillerson, ne pričakuje, da bo to imelo "pomembnejši učinek" na boj proti terorizmu tako regionalno kot globalno.