V letalski industriji je slišati kritike in pomisleke, povezane s hitro uvedeno odločitvijo Trumpove administracije, ki je konec marca potnikom na neposrednih letih iz osmih muslimanskih držav prepovedala, da bi v kabini imeli ali uporabljali elektronske naprave, ki so večje od mobitela. Ameriški odločitvi so sicer kmalu sledili še na Otoku.
V svetovnih letalskih agencijah in združenjih so sicer enotni, da je varnost potnikov na prvem mestu, je pa ob tem slišati posamezne ocene, da gre za pretirano protekcionističen ukrep na osnovi strahu pred terorističnimi napadi, ki je v resnici usmerjen proti močnim letalskim družbah z bližnjevzhodnega območja in Severne Afrike.
Američani razmišljajo o dopolnitvi seznama?
Zdaj pa iz ZDA prihajajo poročila, da bi lahko Američani še razširili krog držav, ki bi jih zajela prepoved. Predstavniki ameriškega ministrstva za domovinsko varnost (DHS) se namreč redno srečujejo s predstavniki ameriških letalskih družb, saj da Američani resno razmišljajo o razširitvi omenjene prepovedi tudi na čezoceanskih letih iz Evrope in Velike Britanije, je za ameriško televizijsko hišo CBS News razkril neimenovani vir. Po poročanju ameriške televizijske hiše bo odločitev znana v nekaj tednih.
Kakšne rešitve so pripravile letalske družbe? Ponujajo iPade, prenosnike in brezžični internet
Odločitev o prepovedi prinašanja in uporabe elektronskih naprav na letih prizadene predvsem poslovneže, ki dolgotrajna potovanja z ene celine na drugo in iz enega časovnega pasu v drugega pogosto izkoristijo za delo na prenosnem računalniku ali tablici. Zato so se letalske družbe, ki ponujajo lete v ZDA iz Amana, Kaira, Istanbula, Dohe, Dubaja in drugih mest, takoj po uveljavitvi ukrepa lotile iskanja rešitev.
Dober mesec in pol uveljavitvi prepovedi so "največji igralci", ki jih prepoved najbolj prizadane, že našli ter uvedli rešitve za potnike. Najpogostejša rešitev, ki jo ponujajo letalski prevozniki je, da potnikom v poslovnem razredu za čas leta ponudijo v uporabo prenosni računalnik, s čimer potnikom omogočijo, da delo nadaljujejo nemoteno, opravljeno delo pa lahko shranijo na USB ključkih (te lahko prinesejo s sabo ali pa jih kupijo na krovu ), dokumente oziroma med letom pripravljeno gradivo pa lahko pošljejo tudi preko e-pošte.
Letalska družba Qatar Airways potnikom ponuja, da njihov prenosni računalnik ali tablico za čas leta varno shrani, ob vkrcanju pa jim ponujajo izposojo "letalskega" prenosnega računalnika. Potnikom, ki letijo v ZDA, omogočajo tudi 1 uro brezžičnega interneta.
Potniki letalske družbe Emirates imajo na voljo več možnosti: vsi potniki lahko svoje računalnike uporabljajo neomejeno prvi del poti, nato pa jih tik pred vkrcanjem na čezoceanski let oddajo letalskemu osebju, ki jih označi in ustrezno shrani v tovornem delu letala. Storitev je brezplačna. V začetku aprila pa so potnikom v prvem in poslovnem razredu začeli ponujati še storitev izposoje Microsoftove Surface tablice.
Etihad Airways potnikom prvega in poslovnega razreda, ki v ZDA letijo iz Abu Dhabija, ponujajo brezplačne wi-fi in tablice iPad za čas trajanja leta.
Tudi iz Turkish Airwaysa so sporočili, da so začeli vsem potnikom, ki potujejo v poslovnem razredu, na vseh letih v ZDA brezplačno izposojati prenosnike. Enaka storitev bo na voljo tudi potnikom, ki bodo potovali v Združeno kraljestvo od od 12. maja letos.