Ta je nasledil Haleda Mašala, ki je gibanje vodil dva mandata, kar je maksimalno dovoljeno obdobje.
Hanija je postal vodja 15-članskega politbiroja Hamasa po tistem, ko je med tremi kandidati zmagal na tajnem glasovanju.
Hanija je postal vodja 15-članskega politbiroja Hamasa po tistem, ko je med tremi kandidati zmagal na tajnem glasovanju.
Mašal je gibanje vodil od leta 1996. Tako Hanija kot Mašal pripadata bolj zmerni veji radikalnega islamističnega gibanja, Hanija velja tudi za pragmatika.
Mašal sicer živi v Dohi, z vodstvenega položaja pa se umika po tistem, ko je izpolnil drugi in s tem zadnji dovoljeni mandat. Hanija bo v nasprotju z njim Hamas predvidoma vodil z območja Gaze.
Hamas se je na oblast na območju Gaze povzpel leta 2007 po boju s stranko Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki nadzira Zahodni breg. Fatah je sicer izvolitev Hanije pozdravil in izrazil upanje, da bo ta povečala možnosti za spravo in končanje notranjih razprtij.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Rojen v begunskem taborišču
Hanija, ki je bil rojen leta 1963 v begunskem taborišču Šati na območju Gaze, je študiral arabsko literaturo. Večkrat je bil zaprt v izraelskih zaporih, bil je tudi izgnan v Libanon. Do sredine letošnjega februarja je bil vodja območja Gaze.
Politični analitik iz Gaze Hamza Abu Šanab je sicer ocenil, da bo izvolitev Hanije na čelo Hamasa pozitivno vplivala na odnose z Iranom in Egiptom.
Do imenovanja novega voditelja prihaja po tistem, ko je Hamas skušal omiliti mednarodno izolacijo z novim političnim dokumentom, ki rahlja ostro stališče do vprašanja Izraela. Medtem ko je gibanje dolgo pozivalo k uničenju Izraela, z novim dokumentom sprejema nastanek palestinske države na Zahodnem bregu, vzhodnem Jeruzalemu in Gazi.
Prav tako dokument navaja, da boj Hamasa ni proti Judom zaradi njihove religije, ampak proti Izraelu kot okupatorju.