Sporna osebnost

Nekdanji premier Kosova dobil albansko državljanstvo

S.R./STA
24. 4. 2017, 20.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Bivši vodja kosovske opozicije in premier Ramush Haradinaj je po poročanju kosovskih in srbskih medijev dobil albansko državljanstvo.

Reuters
Srbija ga obtožuje ubojev in vojnih zločinov v času konflikta na Kosovu, ki je zahteval 13.000 življenj.

Ramushu Haradinaju in njegovi soprogi Aniti je državljanstvo danes podelil albanski predsednik Bujar Nishani.

Mednarodno sodišče za vojne zločina na območju Jugoslavije v Haagu je Haradinaja že dvakrat oprostilo. Po navedbah uradnega Beograda v srbski mednarodni tiralici ne gre za kazniva dejanja, za katera ga je oprostilo haaško sodišče.

Haradinaja so prijeli 4. januarja letos na letališču Bale-Mulhouse na vzhodu Francije na podlagi mednarodne tiralice, ki jo je leta 2004 izdala Srbija. V njej ga Srbija obtožuje ubojev in vojnih zločinov v času konflikta na Kosovu v letih 1998 in 1999, ki je zahteval 13.000 življenj. Kosovska vlada je protestirala proti Haradinajevemu prijetju in ga označila kot "primitivno dejanje."

Teden dni po prijetju so Haradinaja v Franciji izpustili na prostost, a so mu odvzeli potni list in prepovedali, da bi zapustil državo, preden sodišče objavi svojo odločitev. V primeru, da se bo sodišče izreklo proti izročitvi, bo lahko Haradinaj svobodno zapustil državo. Če bo sodišče podprlo izročitev, bo končno odločitev o njegovi izročitvi sprejela francoska vlada. Francosko sodišče v Colmarju naj bi predvidoma v četrtek odločalo o morebitni izročitvi.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Bobo
Tako so Haradinaja prijeli slovenski policisti.

Na podlagi stare srbske tiralice v sistemu Interpola iz leta 2004 je Haradinaja junija 2015 za kratek čas prijela tudi Slovenija. Incident je tedaj razburkal odnose med Kosovom in Slovenijo. Ko je Kosovo sporočilo Ljubljani, da se je Haradinaj vračal čez ozemlje Slovenije s posebne diplomatske misije v tujini, so mu vrnili potni list in je lahko zapustil Slovenijo. Septembra 2015 se je potem zaradi tega incidenta morala na interpelaciji zagovarjati tudi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja