V Pjongjangu so aretirali nekdanjega profesorja na kitajski univerzi za znanost in tehnologijo v prefekturi Yanbian. Moški v poznih 50. letih, ki se piše Kim, je v Severni Koreji deloval kot humanitarni delavec. Južno- ali severnokorejske oblasti aretacije še niso potrdile, potrdila pa jo je skupina Svetovni severnokorejski raziskovalni center s sedežem v Seulu. "Severna Koreja ni ničesar sporočila, ker še niso zaključili preiskave," je povedal direktor skupine Ahn Chan-il.
"Zanje je to, da imajo ameriškega državljana za talca, v tem trenutku pomembno zato, da bi Washingtonu preprečili obglavljenje Kim Jong Una," je povedal Ahn. V Pjongjangu namreč vlada strah, da ZDA pripravljajo skrivno vojaško akcijo za odstranitev severnokorejskega voditelja.
Odnosi zaostreni
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Severnokorejske oblasti so sicer v minulih letih aretirale dva Američana, ki so ju obsodili na večletne zaporne kazni, in tudi več drugih tujcev.
Do nove aretacije je prišlo v času zaostrenih odnosov med Washingtonom in Pjongjangom. V mednarodni skupnosti namreč naraščajo skrbi, da bi Pjongjang lahko izstrelil balistične rakete ali izvedel nov jedrski poskus ob 85-letnici ustanovitve severnokorejske vojske v torek. Ob obletnici rojstva svojega, sedaj že pokojnega voditelja Kim Il Sunga, so minuli teden izvedli neuspešen raketni poskus.
ZDA so medtem skupaj z Japonsko v zahodnem Tihem oceanu danes začele večdnevne vojaške vaje, v katerih sodelujeta dva japonska rušilca in več ameriških bojnih ladij, med njimi letalonosilka Carl Vinson. Severna Koreja je danes zagrozila, da bo potopila ameriško letalonosilko.