Volitve v Franciji

FOTO: Evakuacija dveh volišč, protesti proti Le Penovi

S.R./STA
23. 4. 2017, 13.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

V Franciji ob okrepljeni varnosti poteka prvi krog predsedniških volitev. Gre za ene najbolj negotovih volitev v Franciji v več desetletjih, saj so štirje kandidati dokaj izenačeni. Glasove je oddalo že vseh enajst kandidatov in Hollande.

Profimedia
Francozi ob okrepljeni varnosti volijo novega predsednika.

V Franciji skoraj 47 milijonov volilnih upravičencev izbira naslednika Francoisa Hollanda. Do 12. ure se je volitev po podatkih notranjega ministrstva udeležilo 28,5 odstotka volivcev, kar je skoraj enako kot na volitvah leta 2012, ko je bila ob isti uri v prvem krogu volilna udeležba okoli 28,3-odstotna.

Težave v Besanconu

Francoski časnik Le Figaro na svoji spletni strani poroča, da so v kraju Besancon na vzhodu države kratko evakuirali dve volišči zaradi ukradenega vozila, parkiranega pred voliščema s prižganim motorjem in ponarejenimi registrskimi tablicami. V avtomobilu so našli karabinko, iz vozila pa sta pred tem zbežala dva moška. Lokalne varnostne oblasti so sporočile, da "ni šlo za terorizem, temveč zadevo občega prava." Volišči so preventivno izpraznili in sta bili zaprti dobro, sedaj pa sta znova odprti.

Kandidati že glasovali

Glasove je oddalo že vseh enajst kandidatov. Sredinski Emmanuel Macron, ki mu ankete danes napovedujejo največjo podporo, je svoj glas oddal v mestni hiši obmorskega mesta Le Touquet severno od Pariza. Z njim je na volišče prišla njegova soproga Brigitte, s katero sta se v mestni hiši pred leti tudi poročila.

Skrajno desna Marine Le Pen je medtem glasovala v mestu Henin-Beaumont, ki velja za utrdbo njene Nacionalne fronte. Na volišču so jo spremljali številni novinarji in fotografi, poroča francoski časnik Le Figaro.

V bližini volišča, kjer je glas oddala skrajna desničarka, je prišlo do incidenta, v katerem so se skušale aktivistke skupine Femen tik pred prihodom Le Penove prebiti na volišče. Policija je več protestnic aretirala.

Profimedia

V prestolnici je nekaj pred 12. uro volil tudi že kandidat Republikancev Francois Fillon, ki ga je v predvolilni kampanji zaznamovala afera glede domnevne fiktivne zaposlitve njegove soproge Penelope. Slednja je na drugem volišču glasovala že pred tem.

V prestolnici je glasoval tudi levičarski kandidat Jean-Luc Melenchon.

V mestu Trappes blizu prestolnice pa je nekaj pred deseto uro glasoval tudi kandidat socialistov Benoit Hamon, ki mu ankete ne napovedujejo najboljšega rezultata. Novinarjem je dejal, da je miren. "Če narediš dobro kampanjo, kakršno smo tudi naredili, ti ni treba ničesar obžalovati," je poudaril.

Glasoval je tudi že nekdanji premier iz vrst socialistov Manuel Valls, ki ga na primarnih volitvah levice premagal Hamon.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Hollanda stiskalo pri srcu

Profimedia

Na volitvah svojega naslednika pa je glas v mestu Tulle oddal tudi že socialist Hollande, ki se je, kot je v njegovi navadi, rokoval in pogovoril s tamkajšnjimi prebivalci. V Tullu je bil sicer Hollande med letoma 2001 in 2008 župan. Ob izhodu iz volišča so mu ljudje tudi zaploskali.

V pogovoru z novinarji je Hollande dejal, da ga malo stiska pri srcu, "kot vsakič, ko so volitve." Vendar pa je kasneje priznal, da je tokrat, ko ne kandidira, težje. "Treba je živeti brez nostalgije, vedno je treba živeti z upanjem in voljo." Francozom je zagotovil tudi, da je za varnost poskrbljeno.

V zadnjih tednih je sicer četverica kandidatov - poleg Le Penove, Macrona in Fillona še levičar Melenchon - v anketah postala izjemno izenačena, z nekaj več ali manj kot 20-odstotno podporo. Glede na zadnje objavljene raziskave pred volilnim molkom naj bi se sicer v drugi krog, ki bo 7. maja, uvrstila Macron in Le Penova.

Profimedia

Približno 66.000 volišč po državi se je odprlo ob 8. uri. V večjih mestih bodo ostala odprta do 20. ure, drugod pa do 19. ure. Že v soboto so lahko svoj glas oddali prebivalci francoskih čezmorskih ozemelj.

Gre za prve volitve, ki potekajo v času izrednih razmer, ki so v državi v veljavi od terorističnih napadov novembra 2015. Za varnost skrbi več kot 50.000 policistov, ob podpori 7000 vojakov, ki so sicer del varnostne operacije, vzpostavljene po terorističnih napadih januarja 2015.

Tudi volilna kampanja se je iztekla v znamenju terorističnega napada, v katerem je v četrtek zvečer napadalec na Elizejskih poljanah v Parizu ubil policista. Pariške oblasti so zato vsakemu volišču ponudile možnost dodatnega varovanja.

Francoske televizije bodo prve ocene izida volitev objavile po zaprtju volišč ob 20. uri. Če bodo rezultati vodilnih kandidatov zelo tesni, ni gotovo, da bosta s tem že znana finalista, ki se bosta pomerila v drugem krogu. Ob zbiranju rezultatov bodo nato zvečer redno dopolnjevali predvidene izide.

STA

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost