Plačilo

Za sodelovanje pri uboju Kim Jong Nama je dobila 85 evrov

M.K./STA
25. 2. 2017, 15.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Indonezijka, ki je s smrtonosnim bojnim živčnim plinom VX poškropila polbrata severnokorejskega voditelja Kima Jong Nama, je danes povedala, da so jo plačali 400 ringitov (85 evrov) za sodelovanje.

Reuters
Indonezijka Siti Aisyah je mislila, da gre za televizijsko potegavščino.

Kim Jong Nam je umrl 13. februarja po napadu na letališču v Kuala Lumpurju, kjer je čakal na let za Macao. Glede na posnetke nadzornih kamer sta se 45-letniku od zadaj približali ženski in ga poškropili po obrazu. Malo pozneje je Kim poiskal pomoč pri letališkem osebju, ki ga je napotilo na oddelek za medicinsko pomoč. Še preden je od tam prispel v bolnišnico, je doživel napad in umrl.

Indonezijka Siti Aisyah je povedala, da jo je nekdo prosil, da opravi to, je dejal namestnik indonezijskega veleposlanika v Maleziji Andreano Erwin. Še vedno ni jasno kakšna obtožnica jo čaka.

Tudi druga osumljenka Doan Thi Huong je pridržana, vendar se ženski med seboj ne poznata, je dodal Erwin.

Vodja policije Khalid Abu Bakar je v petek dejal, da bodo čez vikend za sledmi strupa pregledali celotno letališče, saj želijo zagotoviti varnost ljudi.

Po toksikološki preiskavi so v petek odkrili, da je bil Kim žrtev zelo strupenega bojnega plina, ki velja za orožje za množično uničevanje.

Malezijska policija je poleg dveh žensk v povezavi z napadom prijela tudi Severnokorejca. Zaslišati želi še sedmerico, od katerih naj bi štirje že pobegnili v Pjongjang. V Maleziji je še vedno visoki uslužbenec severnokorejskega veleposlaništva v Kuala Lumpurju, ki ga želijo zaslišati, a ga zaradi njegovega diplomatskega statusa ne morejo, razen če bi to želel sam.

Severnokorejski državni mediji so se v četrtek, deset dni po smrti Kim Jong Nama, prvič oglasili in za smrt polbrata Kim Jong Una obtožili Malezijo. Kritični so bili tudi do ravnanja malezijskih oblasti po umoru ter Malezijo obtožili, da vrnitev trupla v domovino izkorišča v politične namene.

Kim Jong Nam je nekoč veljal za najverjetnejšega severnokorejskega voditelja, a se je znašel v nemilosti očeta Kim Jong Ila, potem ko je leta 2001 s ponarejenim potnim listom neuspešno poskušal vstopiti na Japonsko in obiskati Disneyland. Odtlej je živel v izgnanstvu, večinoma v Macau, vodenje Severne Koreje je po smrti očeta leta 2011 prevzel Kim Jong Un.

Južnokorejski mediji so pred smrtjo Kim Jong Nama že dlje časa poročali o napetostih med njim in Kim Jong Unom ter namigovali, da se želi severnokorejski diktator znebiti svojega polbrata. Ta je sicer vseskozi zatrjeval, da ne želi prevzeti oblasti v državi.