Smog v Evropi in Severni Ameriki bi lahko bil 27-krat bolj strupen od povprečne onesnaženosti zraka, kakršna pesti kitajska mesta.
Raziskovalci so za potrebe raziskave testirali vplive onesnaženosti zraka na zdravje ljudi v 272 mestih na Kitajskem. Kot so ugotovili, so tam ljudje izpostavljenim petkrat višjim ravnem drobnih delcev PM2,5, kot pa priporoča Svetovna znanstvena organizacija. A so ugotovili tudi, da obstaja veliko manjša možnost, da te ravni vplivajo na smrtnost kot pa v Evropi in Severni Ameriki. Razlog za to je prah naravnega izvora, ki ga iz sušnih območij prinese veter, medtem ko je večina onesnaženja na Zahodu posledica industrije.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Odkrili se, da se za vsakih 10 mikrogramov onesnaženja kubičnega metra zraka stopnja smrtnosti poveča za 0,22 odstotka. V Evropi se taista stopnja za vsakih 10 mikrogramov poveča za šest odstotkov. Kar pomeni, da je onesnaženje zraka v Evropi kar 27-krat bolj strupeno.
Poznajo ga tudi na Kitajskem
Velja pa omeniti, da Kitajska vseeno pozna 'evropskih razmer'. Mesta, kot so Peking, Šanghaj in Hongkong so izpostavljena podobnemu onesnaženju, saj prah naravnega izvora v njih zbledi v primerjavi s prisotnostjo premoga, biomase in fosilnih goriv. Delci takšnega prahu lahko poškodujejo pljuča in sprožijo napad astme, vendar pa v primerjavi z delci ogljika, ki nastane pri izgorevanju fosilnih goriv, niso prekriti s strupenimi težkimi kovinami, kemikalijami in hlapnimi organskimi spojinami. Te lahko iz pljuč vstopijo v krvni obtok in nadalje škodujejo telesu.