V prestolnici se je tudi v petek zvečer zbralo največ ljudi, tako kot prejšnje dni. Približno hektar velik trg pred vladno palačo je bil znova poln demonstrantov. Številni so peli romunsko himno, skupina mladih pa je nosila krsto z napisom Romunsko pravosodje.
Protesti so minulo noč potekali v še najmanj 14 mestih, med njimi v Cluju, Temišvarju in mestu Sibiu.
Novi množični protesti so napovedani za danes v Bukarešti. Tam naj bi demonstranti oblikovali človeško verigo pred zgradbo parlamenta.
Proti spornemu odloku, ki "legalizira" korupcijo
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Protesti potekajo proti novi uredbi, po kateri bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu. Socialno-liberalna vlada premierja Sorina Grindeanuja jo je sprejela v torek, veljati pa je začela takoj. Romunski premier Grindeanu napoveduje, da bo vlada kljub protestom vztrajala pri uveljavitvi spornega vladnega odloka.
V skladu z novo uredbo več korupcijskih dejanj odslej ne bo več kaznivih, za zlorabo položaja pa bo zagrožena zaporna kazen le, če bo škoda, ki bo pri tem nastala, znašala najmanj 200.000 romunskih levov (približno 44.000 evrov).
Po mnenju kritikov naj bi z njo med drugim pred pregonom zaščitili predsednika vladnih socialdemokratov (PSD) Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaje, s katero naj bi nastala škoda v višini 100.000 romunskih levov. Proti njemu trenutno že poteka sojenje.
Na stran kritikov nove uredbe in protestnikov se je v petek postavil tudi romunski varuh človekovih pravic Victor Ciorbea in na ustavnem sodišču vložil tožbo proti novi uredbi. Pred tem je zagovarjal odločitev vlade. Zahtevo za ustavno presojo spornega vladnega odloka je sicer na ustavno sodišče že v četrtek vložil romunski predsednik Klaus Iohannis.