Solidarnost

FOTO: Je bil legendarni Walesa vohun poljske tajne policije?

M.K./STA
30. 1. 2017, 10.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Poljsko tožilstvo bo v torek predstavilo dokaze, na podlagi katerih meni, da je bil znameniti vodja poljskega sindikata Solidarnost Lech Walesa v komunističnih časih tajni sodelavec poljske tajne policije.

Reuters
Čeprav imajo Poljaki imajo glede vloge Lecha Walese mešane občutke, ga mnogi še vedno podpirajo.

Šlo naj bi za analizo pisave, je v nedeljo poročala poljska tiskovna agencija PAP. PAP, ki se sklicuje na vire pri Inštitutu za nacionalni spomin (IPN), je poročala, da je skupina forenzičnih strokovnjakov na podlagi analize pisave potrdila, da je bil Walesa vohun. IPN na Poljskem preganja zločine iz obdobja komunizma in v času nacistične okupacije Poljske.

Reuters
Lech Walesa je bil kot vodja Solidarnosti znan kot trd pogajalec s takratnimi predstavniki komunistične oblasti.

73-letni Lech Walesa, ki je po koncu komunizma tudi bil predsednik Poljske, se z očitki, da je bil v času komunizma sodelavec poljske tajne policije, sooča že od lani. Takrat je IPN od vdove enega od poljskih komunističnih notranjih ministrov zasegel do takrat neznane tajne policijske dosjeje. Po navedbah IPN je v dosjejih dogovor o sodelovanju, podpisan z Lech Walesa in njegovim domnevnih vzdevkom Bolek.

IPN je že leta 2008 objavil knjigo, v kateri navaja, da je komunistični režim Waleso kot tajnega agenta registriral leta 1970, leta 1976 pa so mu te naloge odvzeli zaradi njegove nepripravljenosti za sodelovanje.

Walesa, ki je eden od soustanoviteljev poljskega sindikata Solidarnost, sodeloval pa je tudi pri pogajanjih za miren konec komunističnega režima na Poljskem leta 1989, je v nedeljo ponovno zatrdil, da so očitki na njegov račun laž. Je pa lani priznal, da je naredil napako, ko je med enim od številnih zasliševanj v komunističnih časih podpisal nek list za tajno policijo.

Reuters
Walesa je že priznal, da je naredil napako, ko je med enim od številnih zasliševanj v komunističnih časih podpisal nek list za tajno policijo.

Walesa velja za enega očetov poljske demokracije. Ob razpadanju socializma je bil kot vodja Solidarnosti eden glavnih nasprotnikov komunističnega režima in borec za človekove pravice. Leta 1990 je bil na prvih demokratičnih volitvah na Poljskem izvoljen za prvega predsednika države (do 1995). Leta 1983 je prejel Nobelovo nagrado za mir.

Poljaki imajo glede njenega mešane občutke. Njegov boj proti komunističnemu režimu je deležen širokega spoštovanja, zaradi svojih bojevitih in izključevalnih izjav v času predsednikovanja pa je pri številnih postal predmet prezira, še navaja AFP.