Zadnji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov opozarja, da nova jedrska tekma med Rusijo in Združenimi državami Amerike kaže, kot da se »svet spet pripravlja na vojno.« Predsednika obeh velesil Vladimirja Putina in Donalda Trumpa je že pozval k zmanjšanju jedrskega arzenala.
»Politiki in vojaški voditelji zvenijo vedno bolj napadalno, obrambne doktrine pa vedno bolj nevarne. Vse kaže, kot da bi se svet pripravljal na vojno,« je povedal v intervjuju za Time magazine. »Odnosi med velesilami gredo že nekaj let iz slabega na slabše. Zagovorniki oboroževanja in vojaško-industrijski kompleks si že manejo roke.«
Gorbačov opozarja, da se moramo »spraviti iz te situacije. Nadaljevati moramo s političnim dialogom, ki cilja na skupne odločitve in skupno delovanje.«
Decembra je Trump obljubil, da bo povečal zalogo jedrskega orožja, Putin pa je dejal, da je Rusija zaradi svoje ogromne jedrske zaloge »močnejša kot katerikoli agresor.« Trump je na to odvrnil, da je oboroževalna tekma dobra, če bo ZDA spravila v močnejšo pozicijo od zunanjepolitičnih nasprotnikov. Poleg tega je podprl idejo, da bi se z jedrskim orožjem oborožile tudi ostale države, denimo Japonska in Saudova Arabija.
Gorbačov predlaga, da ZDA in Rusija na Varnostnem svetu Združenih narodov predlagata skupno resolucijo o obrambi pred jedrskim konfliktom. »Mislim, da bi pobuda za tako resolucijo morala priti s strani Donalda Trumpa in Vladimirja Putina – predsednikov, katerih državi si lastita več kot 90 odstotkov svetovnega jedrskega arzenala in tako nosita posebno odgovornost.«
V intervjuju se je Gorbačov spomnil svoje vloge v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je v sodelovanju z ZDA botroval uničenju 80 odstotkov jedrskega orožja, ki se je nabralo med hladno vojno. »Novembra 1985, na prvem vrhu v Ženevi, smo voditelji Sovjetske zveze in Združenih držav razglasili: jedrske vojne ni mogoče zmagati in se ne sme nikoli bojevati. Naši državi ne bosta iskali vojaške premoči,« je dejal. »To izjavo so z olajšanjem sprejeli po celem svetu.«
Gorbačovovo opozorilo prihaja sicer dan po tem, ko so znanstveniki takoimenovano »uro sodnega dne«, ki označuje trenutno grožnjo svetovnega uničenja, premaknili za 30 sekund bližje polnoči. Za to potezo so se odločili glede na agresivno retoriko in napovedi ameriškega predsednika.
ZDA in Rusija imata skupaj sicer kar 800 jedrskih bojnih konic, ki so pripravljene na izstrelitev v vsakem trenutku.