Sankcije

Dodik obtožuje ambasadorko ZDA

žk
19. 1. 2017, 21.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Milorad Dodik, proti kateremu so ZDA uvedle sankcije zaradi oviranja daytonskega sporazuma, je krivdo za to pripisal ameriški veleposlanici v BiH Maureen Cormack.

STA
Milorad Dodik je prepričan, da se bo s prihodom Donalda Trumpa v Belo hišo vse spremenilo.

Dodik je pred novinarji v Banjaluki prebral izjavo, v kateri je kot krivca za to, da se je znašel na ameriškem črnem seznamu, označil Cormackovo. »To je osebno maščevanje gospe Cormack,« je dejal in nadaljeval, da so jo »dezinformirali muslimani, ki množično delajo na veleposlaništvu v Sarajevu.«

Sovražnica Srbov

V Republiki Srbski so 9. januarja bučno počastili dan republike, čeprav je ustavno sodišče praznik prepovedalo, ker je v nasprotju z daytonskim sporazumom. 

Cormackova je po njegovem mnenju tudi dokazano sovražnica Srbov in Republike Srbske, zato je tam nezaželena. Da jo razglasi za nezaželeno osebo v BiH, pa je Dodik terjal tudi od zunanjega ministra BiH Igorja Crnadka, navaja hrvaška tiskovna agencija Hina. Predsednik Republike Srbske je še menil, da se bo vse spremenilo, ko bo na čelu ZDA Trump. »To so sankcije tistih, ki so bili poraženi na volitvah v ZDA,« je dejal.

Trump je novo upanje

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Od Trumpove administracije pričakuje odpoklic Cormackove in tudi njen kazenski pregon, ker da se je vmešavala v notranje zadeve BiH in State Departmentu pošiljala lažna poročila. Kot je dejal, ima zaupanje v Trumpovo administracijo, od nje pa pričakuje novo ameriško politiko v BiH in novega veleposlanika.

Brez računov v tujini

Milorad Dodik se je želel odpraviti na inavguracijo Donalda Trumpa, a mu ZDA niso odobrile vizuma. Dodik se je sicer hvalil, da je bil na dogodek povabljen, a se je izkazalo, da so ga povabili le na enega od spremljevalnih dogodkov.

Izrazil je še ponos, ker ni dopustil »trgovanja z interesi Republike Srbske,« in poudaril, da ga uvrstitev na seznam posameznikov, ki se jim zamrzne premoženje v ZDA, ameriški državljani pa z njimi ne smejo poslovati, osebno sploh ni prizadela. »Oni dobro vedo, da nimam nikakršnega premoženja v ZDA,« je dejal in razkril, da ima bančni račun samo v Srbiji, ki pa je sam ne dojema kot tujino.

Ameriški pritisk

Sicer pa je potožil še, da mu predstavniki ameriških oblasti že ves čas grozijo in nad njim vršijo pritisk, da bi privolil v različne reforme, kot so integracija policije Republike Srbske, sprememba ustave in ukinitev spornega dneva republike, ki so ga pred dnevi kljub prepovedi ustavnega sodišča BiH v Republiki Srbski na veliko proslavili. Dodik se je sicer prav zaradi neupoštevanja odločitve ustavnega sodišča v zvezi s spornim praznikom znašel pod sankcijami.